Bursa'da kuraklık alarmı....Tamamen kurudu, havadan böyle görüntülendi

Bursa'nın içme suyunun en önemli kısmını karşılayan yıllık 60 milyon metreküp su kapasiteli Nilüfer Barajı tamamen kurudu. Dron ile kaydedilen görüntüler olayın vehametini ortaya koydu. 40 milyon metreküp kapasiteli Doğancı Barajı'ndaki doluluk ise yüzde 50'ye düştü. Yağış olmazsa Bursa'nın sadece 50 günlük suyu kaldı.

Gündem 15.11.2022, 13:14
Bursa'da kuraklık alarmı....Tamamen kurudu, havadan böyle görüntülendi

Bursanın su ihtiyacını büyük bir kısmını karşılayan Nilüfer Barajında su yok denecek kadar çekildi. Barajın son halini görenler gözlerine inanamadı. Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) ise baraj doluluk oranlarını açıkladı. Uzmanlara göre, açıklanan baraj doluluk oranı Bursanın yaklaşık 50 günlük suyunun kaldığı gösteriyor.

DOĞADER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Güler, " Bulunduğumuz yer Nilüfer Barajı havzası ve görüldüğü gibi kurak bir durumda. Bursanın en önemli su kaynaklarından biri olan baraj gözlerimizin gözü önünde kuruyor. BUSKİnin verilerine göre yüzde 1 olarak gözüküyor. Muhtemelen bu da balçık halinde kullanılmaz olan su" dedi.

DOĞADER Yönetim Kurulu üyesi Murat Demir, "Nilüfer barajında su yok. BUSKİnin verilerine baktığımız zaman barajın su oranı yüzde 1. Bu da tamamen kuruduğu anlamına geliyor. Barajın içerisinde şu anda "can suyu" dediğimiz su bile yok denebilir. Oysaki bu baraj Bursayı besleyen su barajımız. Hemen altımızda Doğancı barajı var orada da yüzde 50nin çok altına düşmüş" diye konuştu.

"Bu kuraklığın böyle devam etmesi halinde 2 ay sonra çeşmeden içecek su bulamayacağız" diyen Murat Demir şöyle devam etti, "Mevsim koşullarına göre havalar soğumazsa halen daha güneşin etkisini görmeye devam edersek yağmur yağmazsa biz 2 ay sonra çeşmeden içecek su bulamayacağız" dedi.

45 senedir aynı köyde yaşadığını ve bu zamana kadar böyle kuralık görmediğini belirten Kozbudaklar Köy Muhtarı Mehmet Yıldirım, " 45 yaşındayım ve 45 senedir bu köyde yaşıyorum. Bu seneye kadar daha önce bu kadar kurak geçmemişti. Barajımızda su azaldı. Ben yaşadığım süre zarfında barajlardaki su oranı bu kadar kurak geçmemişti" dedi.

Öte yandan Bursa Büyükşehir Belediyesinin ovadaki 130 su kuyusundan sisteme su takviyesi yaptığı öğrenildi. Bursada hafta sonundan itibaren yağış ve Uludağa kar beklenirken, geçen yılın aynı döneminde barajlardaki su doluluk oranlarının Doğancıda yüzde 67, Nilüferde yüzde 10 olduğu kaydedildi.

Ahmet Berke Erdal

banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı