Çocuk vakalar artabilir

ABD örneğinin endişe verici olduğuna dikkat çeken uzmanlar, çocuklarda vaka artışı olabileceğine dikkat çekerek okulların açılmaması gerektiğinin altını çiziyor

Gündem 08.09.2020, 10:43
Çocuk vakalar artabilir

Milliyetten Mert İnanın haberine göre: Türkiyede 12 çocuk koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirirken uzmanlar, çocuklar arasında da vaka artışı yaşanabileceğine dikkat çekiyor.

Kovid-19 salgınında en çok endişe edilen konuların başında çocukların durumu geliyor. Uzmanlar, yüz yüze eğitim konusunda ikiye bölünürken, özellikle ABDdeki çocuk vaka sayısında artış olduğu ve okulların açılması ile birlikte Türkiyedeki tablonun da olumsuz seyredeceği gündeme getiriliyor. Bazı uzmanlar ise çocuk vaka sayısında artış olmamasına karşın, okulların açılmaması gerektiğini söylüyor. Uzmanların yaptığı bilimsel araştırmalara göre çocuklarda Kovid-19 vakaları genellikle hafif seyrederken, çocukların yüzde 94ü hastalığı asemptomatik veya hafif atlatıyor.

ABDde çocuklar Kovid-19a bağlı hastane yatışlarının yüzde 1.6sını oluştururken, İngilterede Kovid-19 geçiren 651 çocuk vaka üzerinde yapılan incelemede, çocuk vakalarda ağır hastalık ve ölüm riskinin diğer yaş gruplarına göre çok daha düşük olduğu saptandı. Ancak obezite veya kronik rahatsızlığı bulunan çocuklarda virüsün etkileri daha ağır seyredebiliyor. Nadir de olsa birden fazla sistemi tutan inflamatuar sendrom (MIS-C) adı verilen toksik şok benzeri tablo yaşanabiliyor.

% 9a çıktı

Türkiyedeki olası riskleri ABDde yapılan son araştırmalarla Milliyete değerlendiren İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, "Salgının ilk günlerinde çocuklarda Kovid-19 vakalarının daha az görüldüğü düşünülüyordu. Fakat son aylarda çocuklarda Kovid-19 vakaları hızla artmaya başladı. Örneğin pandeminin başında ABDde çocuklar tüm Kovid-19 vakalarının yüzde 2sini oluştururken, bu oran Ağustos sonunda yüzde 9.1e yükseldi. Hatta ABDde bazı eyaletlerde çocuklardaki vaka artış hızının yetişkinlerden daha fazla olduğu konuşulur oldu. Temmuz ayına kadar tüm ABDde 200 bin çocuk vaka varken, Ağustosta sadece 4 haftada 179 bin 990 yeni çocuk vaka bildirildi. Yani bu 4 haftada yüzde 90 artış demek. Diğer ülkelerde de benzer tablo mevcut. ABDdeki tablo bizde de görülebilir" dedi.

Yorumlar (0)
banner51
20°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 05:19
Güneş 06:45
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:09
Yatsı 20:29