Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor.

Gündem 11.10.2021, 19:47 11.10.2021, 20:01
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklamalar

Türkiyenin son günlerdeki ana gündem maddelerinden biri fahiş fiyatlar olurken, hükümet buna karşı harekete geçmişti. Bugün Beştepede toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin ana gündem maddesi de artan fahiş fiyatlar oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bir araya gelen Kabinede konuyla ilgili olarak alınacak kararlar ve atılacak adımlar vatandaşların en çok merak ettiği başlıklardan biri oldu.

Koronavirüs salgınında son durum ne? 

Kabinenin bir diğer önemli konusu ise koronavirüs salgınındaki son durum oldu. Özellikle son günlerdeki vaka ve vefat seyrine karşı nasıl bir adım atılacağı merak konusu oldu. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda eğitime ara verilmeyeceği vurgulanırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son duruma dair bir sunum yapacak ve Bilim Kurulunun önerilerini Kabineye aktaracak. Öte yandan yerli aşı TURKOVACtaki son gelişmeler de Kabinede değerlendirilecek.

Erdoğan, Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu

"Vatandaşlarımızın aşılarını tamamlamasını talep ediyoruz" diyen Erdoğan, "Günlük hayatın akmasını sağlamak için tedbirleri sağlayacağız" dedi. 

Tüm dünyada salgın ile birlikte gıda fiyatlarının fahiş rakamlara geldiğini söyleyen Erdoğan, "Fiyat artışlarından kaynaklı zora düşen üretici ve tüketicimizi korumaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

Engelli öğretmenelere müjde

Dünyada "3 Aralık Engelliler Günü" olarak kutlanan Engelliler Gününde öğretmenlere müjde veren Erdoğan, "750 engelli öğretmenimizin atamasını yapacağız" dedi. 

Eğitim gündemi

Eğitim alanında normalşe adımların atıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üretim ve istihdam sektörlerinin yanı sıra tüm kademeleriyle eğitim de de normalleşme adımlarını attık. Ve hamdolsun üstesinden gelemeyeceğimiz bir sıkıntı yaşamadık" ifadelerini kullandı. 

KORONAVİRÜS SALGINI

Koronavirüs salgınındaki gelişmeleri tüm boyutları ile ele aldık. Türkiye, salgında en iyi kriz yönetimini sergileyen ülkelerin başında geliyor. 

Gelişmiş ülkelerdeki sorunun mal eksikliğinden ziyade yönetimden kaynaklandığını görüyoruz.

Vatandaşlarımızı aşılarını bir an önce olmaya davet ediyoruz. Bilhassa üniversite öğrencilerimizden sosyal alanları kullanmalarında tedbirlere dikkat etmelerini istiyoruz.

Sizlerin de yakından takip ettiği gibi yeni varyantlarla ortaya çıkan salgına karşı tedbirli olacağız.

Kontrolü elden kaçırmadan vatandaşlarımızın sağlığını koruyacak, tedbirleri uygulayacağız.

Eğitimde normalleşme adımlarını attık. Üstesinden gelemeyeceğimiz bir sıkıntıyla karşılaşmadık.

SURİYE AÇIKLAMASI

Kabine toplantımızda sağlıktan eğitime, güvenlikten turizme kadar ülkemizi milletimizi yakından ilgilendiren pek çok hususla ilgili değerlendirmemizi yaptık. Suriyeden ülkemize yönelik saldırıların kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır. Polislerimize yönelik son saldırı artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacacağız. Bugün vefat eden İsmet Uçmaya da Allahtan rahmet diliyorum.

GIDA KRİZİ

Çoğu ülke pahalılığın yanı sıra mal kıtlığı ile karşı karşıya. Türkiyede altyapı sayesinde bu sorunlardan uzaktır ya da çok az miktarda karşılaşmaktadır.

Ülkemizi yatırım, üretim, istihdam değeleri üzerinde büyütmeyi sürdüreceğiz. Tüm imkanlarımızı bu doğrultuda sefer etti. Neticisini de almaya başladık. Bundan sonra Türkiye ekonomik olarak daha da güçlenecektir.

Birileri Türkiyeye siyassi konularda yapamadıkları diz çöktürme işini ekonomi üzerinden yapmaya çalışıyor.

İKLİM KRİZİ

Salgın dünyadaki eşitsizlikleri, haksızlıkları gün yüzüne çıkarmıştır. Küçük bir grubun çıkarları için sömürüye maruz bırakılan insanlığın tamamı bu çarpık sisteme itiraz ediyor.

Türkiyenin cumhuriyet dönemindeki en iddialı demokratikleşme projesi 2023 vizyonumuz.

Elbette gönül bağına güvenerek sırt üstü yatmıyoruz. Ülkemizi güçlendirecek hizmetlerle, politikalarla hedefimize yürüyoruz. Artık hedeflerinin çoğuna ulaştığımız 2023 vizyonumuzu daha büyük adımlarla tahkim ettiğimiz bir döneme giriyoruz.

Bir yandan 2023 hedeflerimize yürürken; bir yandan da gençlere emanet edeceğimiz 2053 hedeflerimizi oluşturmaya başladık. Bunlardan biri Yeşil Kalkınma Devrimi.

Sorunun sebebi olan gelişmiş ülkeler sorumluluk alma da ayak direseler de bu konu herkesi ilgilendiriyor.

Paris İklim Anlaşmasını yürürlüğe koyduk.

Türkiyenin sanayi devrimini kaçırmasının, bilgi ve teknoloji devrinin gerisinde kalmasının nedeni, milletimizin geri kalması nedeni değildir. Tek parti faşizmi bu araçlardan biridir. Darbeler ve vesayet bu araçlardan biridir. Terör bu araçlardan biridir. Yaşadığımız her siyasi ve sosyal kaos beraberinde ekonomik kayıpları getirmiştir. 1960 darbesinden beri bu gerçeği sayısız örnekle görmek mümkündür.

Ülkemizi heer türlü meselenin konuşulabildiği, hak, hukuk ve özgürlük temelli bir yönetime kavuşturduk.

MÜLTECİ SORUNU

Verilen sözler yerine getirilmemiş olsa da sadece maddi külfet boyutunu geçtiğini herkes bilmelidir.

Türkiyenin bu doğrultu da atılacak her adıma destek olacağının kimsenin şüphesi olmasın.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Ekim 2021
İmsak 05:45
Güneş 07:09
Öğle 12:55
İkindi 15:58
Akşam 18:30
Yatsı 19:49