Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstenen platforma taşınsın, haklıyız

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin önceki gün yapılan toplantısında Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Ege'deki adımlarına yönelik Yunanistan ve Fransa'nın karşı hamleleri de masaya yatırıldı

Gündem 09.09.2020, 12:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstenen platforma taşınsın, haklıyız

Milliyetten Kıvanç Elin haberine göre: İki ülkenin Doğu Akdenizdeki gelişmeleri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) taşıma girişimleri ele alınırken, "Bu platforma taşımak onların haklı oldukları anlamına gelmez. Türkiye, kendine güveniyor ve haklı" değerlendirmesi yapıldı.

Kabine toplantısında, koronavirüs salgınıyla mücadelenin ardından üzerinde en fazla durulan konu Doğu Akdeniz ve Egedeki gelişmeler oldu. Yunanistanın ve bu ülkeye destek veren Fransanın Doğu Akdeniz ve Egede yaşanan gelişmeleri BMGKne taşıma girişimi kapsamlı değerlendirildi. BMnin bu tarz konularda "bir pozisyon almadığı", bu tarz konuların "diplomasiyle ve suhuletle" çözümünden yana olduğu bilgisi kabineyle paylaşıldı. Türkiyenin uluslararası hukuk nezdinde tezlerinin haklı olduğu vurgularak, "Bu platforma taşımaları onların haklı olduğu anlamına gelmez. Kendimize güveniyoruz, uluslararası hukuk nezdinde Türkiye haklı" değerlendirmesi yapıldı.

Toplantıda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterrese yakın zamanda mektup yazdığını da hatırlattı. Çavuşoğlu hem kendisinin, hem de tüm diplomatik yollar kullanılarak uluslararası ve ilgili kurumlara "Ön koşulsuz Yunanistan otursun, tezine güveniyorsa anlatsın, hangi uluslararası hukukta hangi hakları varmış, bizim ne haklarımız varmış. Biz konuşmaya varız" mesajı verildiğini kabineye aktardı.

Yorumlar (0)
banner51
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:58
Güneş 07:23
Öğle 12:53
İkindi 15:44
Akşam 18:12
Yatsı 19:33