Diziler 'Türkçe' okulu oldu

Yerli diziler, yabancı ülkelerdeki Z kuşağının Türkçe'ye ve Türkiye'ye olan ilgisini artırıyor. Fas'ta yaşayan 16 yaşındaki Aya Maache, ilgiyle izlediği Diriliş Ertuğrul'u bir süre sonra çeviriye bakmadan anladığını söylüyor.

Gündem 11.07.2021, 10:47
Diziler 'Türkçe' okulu oldu

Türk dizileri, gösterime girdiği bölgelerde Türkiyeye olan ilgiyi artırıyor. Türk yapımları sayesinde Türkçe öğrenmek isteyen yabancı sayısı artarken; özellikle 16-17 yaşlarındaki Z kuşağı sadece dizileri izleyerek dilimizi öğreniyor. Fasta yaşayan Aya Maache ile Abeer Chakour ve Mısırlı Arwa Ahmeed onlardan birkaçı. Gençler, sorularımıza Türkçe cevaplar vererek dil öğrenme süreçlerini anlatıyor.

TÜRK DİLİ BENİ ŞAŞIRTTI

Fasta yaşayan 16 yaşındaki Aya Maache, "Lise ikinci sınıftayım. Çocukken hoca Hangi ülkeyi ziyaret etmek istersin? diye sorardı. Ben de hep Türkiye derdim, çünkü anneannemle hep Türk programları ve dizileri izlerdim. Türkiyenin güzel manzaralarına ve tarihi eserlerine hayran kaldım ve tabii ki dili de beni şaşırttı. Oyuncuların söylediklerini anlamasam da tekrar etmeyi çok sevdim ve ilgim buradan başladı." diyor.

Maache, dilimizi öğrenme sürecini şöyle özetliyor: "Türkçeyi filmlerden ve dizilerden öğrendim, ilk takip ettiğim dizi 2015 yılındaydı, adı Diriliş Ertuğrul, ailemle tüm bölümlerini takip ettik ve bu dizi ailemi çok etkiledi. Çünkü dindarlar ve uygunsuz sahneler içeren dizilerden nefret ediyorlar. Bir süre Ertuğrulu izledikten sonra çeviriye bakmadan oyuncuların ne dediğini anladığımı fark ettim. Sonra otuz civarında başka diziler izledim ve telaffuzumu geliştirmek istedim. Bu yüzden Türkçe şarkıları ezberlemeye başladım ve Youtubeda Türklerin kanallarını takip etmeye başladım. Benim gibi iki arkadaşım daha var, Türkçeyi sadece dizilerden öğrendiler. Şimdi, eski olmasına rağmen Siyah Beyaz Aşk ve Kırgın Çiçekler gibi dizileri takip ediyorum. Yeni yaz dizilerini pek beğenmedim." "Türkiye, harika bir ülke." ifadelerini kullanan Maache, "Annem ve babam Türkiyeyi ve Cumhurbaşkanını çok seviyor, onunla gurur duyuyor. Türkiyeyi daha önce ziyaret etmedim ama üniversite eğitimimi Türkiyede tamamlamak istiyorum. Artık orayı ziyaret etmek için çok daha güçlü bir istek duyuyorum, ancak şartlar izin vermiyor. Türk halkına çok şanslı olduklarını söylemek istiyorum." şeklinde konuşuyor.


BİR GÜN GELECEĞİM

"Diziler Türkçeyi ve Türkiyeyi öğrendiğim tek okul oldu." diyen Abeer Chakour, ise şunları söylüyor: "Türkiyenin tarihi güzelliklerini, İstanbul ve Ankara sokaklarını çok sevdiğim için bu dili, telaffuzun detaylarını otomatik olarak öğrendim, çünkü gerçekten çok seviyorum. Bir gün oraya geleceğim, bu benim tek hayalim."

ÖĞRENDİKÇE HAYRAN OLDUM

Mısırda yaşayan 17 yaşındaki Arwa Ahmed Türk dizilerine olduğu kadar Türkiyeye de hayran. Genç kız, dilimizi öğrenme sürecini şöyle anlatıyor: "Feriha diye bir dizi izlemeye başladım ve çok beğendim, bu yüzden internette başka Türk dizileri aramaya başladım. O kadar ki Mısır dizilerini artık izlemiyordum. Türkçemi geliştirmeye başladım. Dizileri çok iyi dinledim, kelime tekrarları ile konuşmayı öğrendim, bu yüzden nasıl yazılacağını öğrenmek istedim ve Youtubeda bununla ilgili videolara baktım. Ailem ve arkadaşlarım da pembe diziler sayesinde Günaydın, İyi akşamlar gibi birkaç Türkçe kelime öğrendiler." Türkiyeyi hiç ziyaret etmedim ama bu benim hayalim." Arwa Ahmed, "Mısırı yöneten Osmanlı İmparatorluğunu, Sultan Ahmet Camiini, İstanbul Boğazını, ve daha fazlasını biliyorum. Türkiye hakkında ne zaman yeni bir şey öğrensem, onu eskisinden daha çok seviyorum. Ve şunu da söylemeliyim ki, burada Cumhurbaşkanı Erdoğanı çok seviyoruz." diyor.

BÜŞRA KARAGÖZ

Yeni Şafak
 

Yorumlar (0)
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08