Dost ülkeler KKTC'yi tanıyacak

Karabağ işgali son buldu, KKTC'yi tanımanın yolu açıldı. Pakistan ve Libya da hazır. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ankara'nın destekleriyle önümüzdeki süreçte 'tanıma' ziyaretlerine çıkacak.

Gündem 17.11.2020, 13:37
Dost ülkeler KKTC'yi tanıyacak

Azerbaycanın Karabağdaki başarısının ardından yaklaşık 30 yıllık işgal sona ererken, KKTCnin resmi olarak tanınmasının da yolu açıldı. Daha önce Azerbaycan, KKTCnin resmi olarak tanınması için girişimlerde bulunmuş ancak bu çabalar AB tarafının, "Biz de Dağlık Karabağ Özerk Cumhuriyetini tanırız" tehdidi ile rafa kaldırılmıştı. Ermenistanın işgal ettiği topraklardan çıkmasının ve Karabağın Azerbaycan topraklarına katılmasının hemen akabinde KKTCnin tanınması için adım atılması bekleniyor. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatarın da Ankaranın destekleriyle önümüzdeki süreçte Azerbaycanın yanı sıra Pakistan ve Libyaya "tanıma" ziyareti yapması planlanıyor.

2021DE KKTCYİ TANIYABİLİRİZ

Gazetemize değerlendirmelerde bulunan Azerbaycan Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı Dr. Ahmet Şahidov, Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan 10 Kasım anlaşması ile artık sözde Dağlık Karabağ Özerk Cumhuriyeti diye bir yer kalmadığına işaret ederek "Topraklarımızı geri aldık. Azerbaycanın KKTCyi tanıması için artık bir engel kalmadı. Şimdi anlaşmanın sahada uygulanması bittikten ve bu süreci atlattıktan sonra 2021in ilk aylarında Azerbaycan ile KKTC arasında resmi ilişkiler başlatılabilir" dedi.

GERÇEK YÜZLERİNİ GÖRDÜK


Yunanistan ve Rum kesiminin kışkırtmalarıyla ABnin artık Azerbaycana baskı kuracak kozunun kalmadığını söyleyen Şahidov, "Bundan sonraki süreçte Türkiyenin yüzleştiği tepkilerle biz de karşı karşıya kalacağız. 45 günde ABD, Fransa başta olmak üzere AB ülkeleri gerçek yüzlerini gösterdi. O yüzden artık Azerbaycan olarak bundan sonraki süreçte dış politikada daha güçlü ve bağımsız adımlar atabileceğiz. KKTCnin tanınması da bunu önemli bir parçası olacak. KKTCyi de Türkiye gibi seviyoruz. Şimdiye kadar Dağlık Karabağ engeldi şimdi artık bu engel ortadan kalktı" diye konuştu.

BAKÜYE GELİP TEHDİT ETTİLER

AB temsilcilerinin Baküye gelip Karabağ tehdidinde bulunduğunu hatırlatan Dr Ahmet Şahidov, "Avrupa ülkelerinden baskı geliyordu. Yunanistan ve Rum kesimi, diğer AB ülkelerini de yönlendiriyordu. Mecliste çalıştığım zamanlarda 2010-2011de Baküden Lefkoşaya Azerbaycan Hava Yolları bir kez uçuş yapmıştı. Bunun hemen ardından Rum kesimi ve Yunanistan AB Konseyinde faaliyetlere başladı. Azerbaycan Meclisine bir takım heyetler geldi. Toplantılar oldukça gergin geçti. AB tarafı, KKTC ile bu şekilde ilişki kurarsanız, biz de Dağlık Karabağı tanırız tehdidinde bulundu" açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE, ELİNDEN GELENİ YAPTI

Yunanistanın Ermenistana askeri destek sağladığını hatırlatan Ahmet Şahidov, "Ama artık bitti, Ermenistan mağlup oldu. Azerbaycan kendi kararlarını kendi veriyor. KKTCyi tanırsak tabii ki tepkiler olabilir, bunları bekliyoruz. Ama nasıl ki Türkiye ile birbirimizin çıkarları için adımlar atıyorsak, yüz yüze kaldığımız zorluklar karşısından da birlikte durmamız şart. Nasıl ki Türkiye bu savaşta bizi sonuna kadar desteklediyse Azerbaycan da sonuna kadar Türkiyeyi destekliyor. Türkiye, bize destek vermek için elinden geleni yaptı" ifadelerini kullandı.

TATAR İLE YENİ BİR DÖNEM

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile yeni bir döneme giren KKTC, bundan sonraki süreçte Azerbaycanın yanı sıra Pakistan, Libya, Bangladeş ve Gambiya başta olmak üzere bu ülkelerle resmi ilişkiler geliştirmek ve tanınmak için çaba gösterecek. Bu çerçevede Türkiyenin destekleriyle de somut adımlar atılacak. Cumhurbaşkanı Tatarın önce Azerbaycanı ardından da Pakistan ve Libyaya ziyaret etmesi planlanıyor. Pakistan ve Bangladeş daha önce KKTCnin bağımsızlığını tanımıştı ancak İngiltere ve ABDnin baskıları nedeniyle geri adım atmışlardı. Afrika ülkesi Gambiya da daha önce KKTCyi tanımaya hazır olduğunu belirtirken, Libya ise fiilen KKTCyi tanıyor. Son olarak Libyayı yöneten Ulusal Geçiş Konseyinin Sağlık Bakanı Abdal Rahman Kıssa, Lefkoşaya gidip Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesiyle protokol imzalamıştı. Protokol, Libyanın KKTCyi resmen olmasa da fiilen tanıdığı manasına geliyor.

SELÇUK BÖKE

Yorumlar (0)
banner51
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 01 Aralık 2020
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09