FETÖ'de iç kargaşa: ABD imamı örgütü böldü

FETÖ'deki iç çekişme gizlenemez oldu. Örgütün ABD imamı İsmail Nazlı'nın yerine Sait Kaya'nın getirildiği iddia edildi. Bizzat elebaşı Fetullah Gülen'in yaptığı bu değişikliğin örgüt içindeki savaşı büyüttüğü belirtiliyor

Gündem 27.10.2020, 08:47
FETÖ'de iç kargaşa: ABD imamı örgütü böldü

Kavga 15 Temmuzdan sonra ABDye kaçan FETÖcülere yardım için Atlantada kurulan "Star Chain" isimli şirketle başladı. ABDdeki elebaşlarının bu şirket aracılığıyla 34 firariyi 5 milyon dolar dolandırdığı iddiaları örgütü karıştırdı.

ALTERNATİF EKİP Mİ?

Konuyla ilgili İsmail Nazlının Gülenden habersiz açıklama yapması, değişikliğin fitilini ateşledi. Değişikliğe sebep bir diğer iddia ise darbe girişiminden toplanan bağışların azalması. İddialara göre, 5 yıldan fazla süredir örgüt içi atamalara müdahale etmeyen Gülen, bu kararı bizzat aldı. 10 Eylülde yayınlanan videoda Gülen alternatif bir ekip ihtiyacından söz ederken, bu gelişme söz konusu ekibin ilk adımı olarak yorumlandı.

DERİN ÇATLAK OLUŞTU

Örgütün çatı yapılanmasını oluşturan heyetin karardan rahatsız olup Gülenle görüştüğü, ABDdeki board adı verilen yapılanmaların da rahatsız olacağı yönünde bilgilendirme yaptıkları ifade edildi. Gülenin "Kararım net değişmeyecek, bu kararı ben aldım" diye heyeti geri çevirdiği öğrenildi. Kararla örgüt içinde derin çatlak oluştu.

KAYA İLE ÇOK YAKIN

Kararda Mustafa Özcanın etkili olduğu, ancak Said Kaya yerine Adem Kalaçı önerdiği belirtiliyor. Bir süre Filipinlerde bulunan yeni ABD imamı Kaya, Gülenin Hemşehrim diye çağıracak kadar yakın olduğu bir isim olarak dikkat çekiyor.

Aybike Eroğlu

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
13°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 05 Aralık 2020
İmsak 06:35
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09