FETÖ suçlaması yöneltilen Azeri işadamından 'Biz şiayız' savunması

FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan ve 15 yıla kadar hapis istemiyle hakkında dava açılan Azeri iş insanı Mubariz Gurbanoğlu'nun yargılanmasına İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

Gündem 16.09.2020, 11:44
FETÖ suçlaması yöneltilen Azeri işadamından 'Biz şiayız' savunması

Milliyetten Elif Altının haberine göre: İddianameyi okuduğunu, tamamen hayal gücünü aşmış iddialara yer verildiğini belirten Gurbanoğlu, aleyhinde tanıklık yapan kişilerin uzun yıllar şirketlerinde üst pozisyonlarda çalıştığını belirtti. Gurbanoğlu, "Bunlardan bazılarını şirketimde dolandırıcılık yapmalarından dolayı işlerine son vermiştim, davalar sürüyor. Bu hain örgütün hiyerarşisi içinde bulunmadım. Ben FETÖcü değilim, hiçbir zaman olmadım. Biz Şiayız. Benim mezhebimde cemaat gibi şeyler olmaz" dedi. FETÖ firarisi iş insanı İhsan Kalkavan ile ticari ilişkileri nedeniyle görüşmeleri olduğunu, FETÖcü olduğunu bilmediğini belirten Gurbanoğlu, FETÖ elebaşı Fetullah Gülene Pensilvanyadaki iki ziyareti de kendi isteğiyle yapmadığını öne sürdü.

Mahkeme başkanının, "Fetullah Güleni ziyaretlerinde kendisine verdiği hediyeleri sorması üzerine, sanık Gurbanoğlu, "Tespih vermişti. Ben o tesbihi bin dolara sattım" dedi. Gözaltına alınmadan önce çok ciddi bir ameliyat geçirdiğini söyleyen sanık Gurbanoğlu, "60 gündür serumla yaşıyorum. Benim her gün boğazdan 2-3 gemim geçiyor, birine atlayıp gidebilirdim. Ama Türkiye benim memleketim, hiçbir yere gitmem. Er geç adalet yerini bulacak. Tahliyemi istiyorum" dedi.

Gurbanoğluna destek için bir grup da adliye önünde Azerbaycan ve Türkiye bayrakları açtı.

Tutukluluğa devam


Gurbanoğlunun 21 yıl sekreterliğini yapan Natalia Aliyeva tanık olarak verdiği ifadesinde, Gurbanoğlunun kendisine 15 Temmuzdan sonra FETÖnün sözde Rusya imamı Ahmet Hamdi Vural ile ilgili ne varsa yok etmesi talimatını verdiğini söyledi. Mahkeme Gurbanoğlunun tutukluluk halinin devamına, sanığın sağlık durumunun cezaevi koşullarına uygun olup olmadığı yönünde rapor alınması için Adli Tıp Kurumuna sevk edilmesine karar verdi. Duruşma 9 Aralık tarihine ertelendi.

Yorumlar (1)
Tamer Yiğit 2 gün önce
Egitim ve sınavlarda gelinen nokta çok acı tus forumlarında iddialar “...Bundan 7-8 kadar yıl önceydi. 5-6 defa girdiğim ÜDS lerden 50-60 arası alıp duruyordum. Meşhur bir TUS dersanesinin Meşhur bir sahibi -ki iyi İngilizce bilmesi ile de tanınır- yerime ÜDS ye girebileceğini söyledi. "Sen de sarışın gözlüklüsün ben de, kimse anlamaz bile, ben böyle çok kişiye ÜDS-KPDS kazandırttım" dedi. Tabi teklifini "bütün akademik hayatımı b.k çukurunun üzerine bina edemem" diyerek reddettim. 1-2 sınav daha sürünüp kendim 71'imi aldım. Eğer yakalanırsa "sevgili JOKER abimin" aleyhine tanıklık ederim. Allah islah etsin, bir adamın her işi mi YAMUK olur ya?” Ateş olmayan yerden duman çıkar mı tusdata ve veya uz.dr sami selçukbiricik in sponsoru olduğu drtus.com tus forumunda övünme ve güç gösterisi olarak anlatılan ösym den bilgi sızdırmalarını, ilişkilerini, bağlantılarını, görüşmelerini maddi güç ve fetö paralel yapı veya başka bir cemaat örgüt dava yapı bağlantısı olmadan nasıl yapılabileceği ş
banner51
23°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 05:15
Güneş 06:41
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:16
Yatsı 20:36