HES kodu nasıl alınır? Sınav ve seyahat için SMS ile HES kodu alma

Hayat Eve Sığar (HES) kodu seyahat ve birçok yere girişte istenmektedir. Peki, HES kodu nasıl alınır? HES kodu olmayan adaylar sınava giriş yapamayacak mı? İşte HES kodu ile ilgili merak edilen detaylar ve HES kodu alma yöntemleri...

Gündem 18.09.2020, 22:57
HES kodu nasıl alınır? Sınav ve seyahat için SMS ile HES kodu alma

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI HES KODU GENELGESİ YAYIMLADI 
İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelgeyle şehirler arası yolcu taşıyan firmaların HES kodu olmadan biletleme yapmamaları uyarısında bulundu.Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen "şehirler arası otobüslerde HES kodu zorunluluğu" konulu genelgede kontrollü sosyal hayat döneminde koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin sürdürülebilmesi için alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara riayet edilmesinin elzem olduğu vurgulandı.Bu çerçevede daha önce illere gönderilen genelgelerle şehirler arası toplu ulaşım araçlarıyla (uçak, tren, otobüs vb.) seyahatlerde Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra biletlemelerin yapılması zorunluluğunun getirildiği hatırlatıldı.Ancak uygulamada şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan bazı firmaların zaman zaman bu kurala riayet etmediklerinin gelen şikayetlerden anlaşıldığı ve bu nedenle bazı tedbirlerin alınmasının zaruri hale geldiği ifade edildi.
ÖSYMDEN HES KODU AÇIKLAMASI 
Başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda adaylardan HES kodu bilgisi alınacaktır. Sınava başvuruda, HES kodu bilgisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kaydedilmeyen adayların başvuru yapmaları sistem tarafından kabul edilmeyecektir. Bu nedenle adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir.

HES KODU NEDİR? 
HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilir.


HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İLE HES KODU ALMA 
Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu İşlemleri bölümüne girilir HES Kodu Oluştur butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

Kaynak: Ajans Kamu
Yorumlar (0)
banner51
13°
sisli
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:45
Akşam 18:14
Yatsı 19:34