Honda'nın işçilere jest olarak verdiği 48 maaşta şok gelişme

Fabrikayı kapatan Japon Devi Honda İşçilerine jest yaparak 48 maaş ekstra ikramiye vermişti. İkramiyeleri bankaya yatan işçiler büyük şok yaşadı. Honda 48 maaş verdi, devlet yüzde 40'ını vergi olarak kesti.

Gündem 08.10.2021, 13:07
Honda'nın işçilere jest olarak verdiği 48 maaşta şok gelişme

24 yıl sonra Gebzedeki fabrikasını kapatıp Türkiyeyi terk etme kararı alan Honda, işçilerine tazminatların yanı sıra herkesi kıskandıracak bir şekilde 48 maaş da ikramiye vermişti. Ancak o ikramiyelerle ilgili işçiler çok büyük bir şok yaşadı. İşçilerin aldığı 48 maaşlık ikramiyelerin yüzde 40ına el konuldu. Bununla ilgili haberi de Korkusuz gazetesi yazarı Barış Yarkadaş duyurdu ve köşesinden bir işçinin çığlığını dile getirdi.

Honda, Türkiyedeki üretimini sonlandırdı, son aracını 28 Eylülde banttan indirdi.

1997 yılından beri Gebzede otomobil üretimi yapan firma radikal bir karar alarak Türkiyedeki fabrikasını kapattı, işçiler de açıkta kaldı.

Ancak Honda, Türkiyeden ayrılmadan önce işçilere bir jest yaptı ve tazminatlarının yanı sıra 48 maaş da ikramiye verdi, ayrıca çalışanlarını Cumhuriyet altını ile ödüllendirdi. 

Barış Yarkadaşa konuşan işçi: Yüzde 40 kesildi

Ancak Hondanın verdiği ikramiyelerle ilgili çok çarpıcı bir açıklama yapıldı.

Korkusuz gazetesi yazarı Barış Yarkadaş, Honda işçilerinin aldığı tazminatların yüzde 40ının vergi olarak kesildiğini yazdı. Yarkadaş işilerden kendisine gelen mesajı paylaştı.

İşte Yarkadaşın o bölümle ilgili yazısı

BİR DE BUNA BAKIN…

“AKP emekçilerin boğazına çöküyor” sözünü öylesine söylemedim… İşte son örnek:

HONDA otomobilleri, 24 yıldır faaliyet gösterdiği Türkiye’den çekilme ve üretime son verme kararı aldı. Fabrika yönetimi, ülkemizden çekilirken tazminatların yanı sıra çalışanlarına 48 maaş da “kapanma ücreti” verdi. Buna bir bakıma “nafaka’’ da diyebilirsiniz… Fabrikalarının kapanmasına üzülen Honda çalışanları, alacakları tazminat miktarını duyunca bir nebze de olsa teselli buldu.


BANKADA HAYAL KIRIKLIĞI

Ancak bu mutlulukları çok uzun sürmedi! Zira; fabrikadan cep telefonlarına gelen “Ücretleriniz banka hesaplarınıza yatırılmıştır” mesajını görüp bankaya koşan emekçiler, ‘’vergi şoku” ile karşılaştı. Çünkü; Mehmet Cengizlere kıyak üstüne kıyak yapan AKP’nin vergi düzeni, alın terinin karşılığını almak için gün sayan emekçileri affetmemişti. Bu adaletsiz düzen, işçilerin her birinden yüzde 40’a yakın vergiyi peşin olarak kesmişti!

Tam 24 yıl Honda’da çalışan Yücel Dündar, yolladığı mesajda bu duruma isyan ediyor ve “Barış Bey bu yapılana adalet denir mi?” sorusunu yöneltiyordu.

DEVİR ONLARIN DEVRİ…

Sayın Dündar; AKP tipi adalet budur! AKP Türkiye’de adaletin kırıntısını bile bırakmamaya yemin etmiştir. Şimdi bu yeminini hayata geçiriyor. AKP Mehmet Cengizlerin, Özaltınların, Limakların, Kolinlerin, Rönesansçı Ilıcakların, Çalıkların, ERG İnşaat’ın iktidarıdır. Onlar zenginleşirken, emekçiler yoksullaşır. Emekçiler, AKP’ci zenginleri daha da zenginleştirmek için ter döker, vergi verir. AKP düzeninin özeti budur.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı