İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan önemli açıklamalar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gündeme dair açıklamalarda bulunuyor...

Gündem 19.05.2021, 22:09 20.05.2021, 01:14

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Soylunun açıklamalarından satır başları:

Pandemi her bir adımını yeni yaşadığımız süreç. Dünyayı hepimiz gördük. İnsanlar morglardan cenazelerini alamadılar. Hastaneye kabul edilmediler. Çok büyük kapanmalar yaşadılar. Birçok tedbir aldılar. Biz de hem kendimize yönelik pandemi sürecinin büyümesi konusunda tecrübelerimiz ve dünyadaki tecrübeleri takip ederek adım attık. Sayın Cumhurbaşkanımız dört ana kriter belirledi. Bunlardan bir tanesi kamu düzeni. Allaha şükürler olsun. Avrupada yürüyüşler, protestolar, isyanlar. Türkiyede bir tane böyle bir şey olmadı. Birileri bunlardan rahatsız. Milletimizin hem metaneti hem sabrı, hem vakarı çok yüksek. Hem de Cumhurbaşkanımıza inancı yüksek. Kamu düzeni ve kamu güvenliği konusunda baştan itibaren vali, kaymakam, belediye başkanlarımız her kez çaba sarfetti.

En yakınlarımızı kaybettik. En önemli birikimlerimizi kaybettik. Dünyada ve bizde iniş çıkışlar oldu. Şu anda 10 bin seviyelerinde. Hastanelerde şu anda 850-900 kişilik potansiyel söz konusu. Kudüs meselesi mesela. Milletin kendi içindeki boşaltması gerekir. Diğer taraftan ligler. Kapatmazsanız bitersiniz dedikten sonra kapandığımızda esnafı bitirdiniz diyebilen bir muhalefet var. Aşı olmayı teşvik ediyoruz. İnanın bazı sektörleri kendim arıyorum. Biraz daha sabredin, zorluğumuzu biliyorsunuz diyorum. Tekrar geri dönmeyelim diyorum.

Aşılarda hızlanmayı yakaladığımız andan itibaren çok rahat adım atacağımızı ifade edebilirim. 1 Hazirandan itibaren daha rahatlayacağımıza inanıyorum. Şu anda bir ölçü tutturmak yanıltmak anlamına gelir. Niyetimiz mümkün olduğunca kısıtlamaları ortadan kaldıracak adımları atmak. Amacımız ters bir rüzgarla karşılaşmamak için temizlik, maske, mesafe tüm tedbirleri ortaya koymak.

Toplu taşıma işini bu dönemde beceremedik, becerilebilirdi. Biz elimizden geldiğince yaptık. Benim otobüsü durdurup inin aşağı dememin anlamı yok. Burada ne kadar insanın binip, binmeyeceği. Benim burada milletimize de istirhamım, toplu olarak bulunduğunuz yerlerden biraz sarfı nazar etmeleri. Hastalıktan düşmemeliyiz.

Sosyal vefa grupları 22 milyon haneye ulaştılar. Yaşlılara ödemelerini verdiler. Dünyada olmayan sistemler gelişti. Sadece polis, bekçi, öğretmen, imamlık yapmadılar. Vatandaşımızın ayağına gittiler. Dünyada böyle bir sistem yok. Bu tam anlamıyla herkesin birbirine destek olduğu, empati duyduğu, özellikle 65 yaş üstü büyüklerimize kıymet gösterdiği bir dönem oldu. Dünyada hasta seçmeye başladıkları zaman biz buna müsaade edemezdik. Bu büyük millet bize büyük emanetler bıraktı. En büyük emaneti karakterdir.

Bekçilik sistemi sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiyeye emanet ettiği, Türkiyenin asayişini başarılı bir şekilde yönetilmesini sağlayan sistemin adıdır. Birileri korkuyor, nereden çıktı bu bekçi diyorlar. Buna yönelik ideolojik bir bakış açısı var. Biz bugün bekçileri polis akademisinde eğittik. Toplam 5 aylık eğitim. Yüzde 100e yakın lise ve üniversite mezunları. Uyuşturucudan her türlü asayişsizliğe, hırsızlığa ve hatta terör meselesine kadar bekçilerimiz görevdedir.

"Geçen yıl 20 ton uyuşturucu yakaladık"

Bir doğal uyuşturucu bir de kimyevi sentetik uyuşturucu var, o da Batıdan gider. Biz o rotanın da içerisindeyiz. Hem kendimiz hedef hem de transitiz. Dönem dönem bu iddialar yapılır. Sayın Kılıçdaroğlu bana ara sıra adam gönderir, sonra el altından başka işler yaptırmaya çalışır. Keşke bununla ilgili gönderseydi de doğrusunu anlatma fırsatına sahip olsaydık. Biz geçen yıl 2019da 20 tondur. Biz neredeyiz ABnin tamamı nerede? Bugün 1.9-2, şu anda yakaladığımız kokain 1.961. Bonzai, extazy, captagona kadar. Şu anda cezaevlerinde 93 bin kişi uyuşturucudan tutukludur.

"Bu koltukta kalan namussuzdur"

Bırakın bu ülkeye ihanet etmeyi, işimi yapamadığımı düşündüğüm an bir dakika koltukta kalan namussuzdur. Bu kadar basit. Bu ülke büyük ülke. İşimi yapamadım, 1 saniye kalan namussuzdur. 2 Mayıs 2021 biraz önce adını söylediğiniz elebaşı. Gazeteler, siyasiler, organize suç örgütleri, Twitter. Kolombiyada geçen yıl bir kokain yakalandı. 10 Haziran. Tweet atıyorlar, yakaladık diyorlar. Türkiye civarına gideceği iddia ediliyor. Sen FETÖcü firari Said Sefa ve Cevheri Güvenin ağzıyla konuşursan böyle düşersin. Türkiyeyi terörizmin, uyuşturucunun, mafyanın merkezi haline getirmek isteyenlere neler yaptık. 25 Haziranda Kolombiya bizim Narkotikle toplantı yaptık. Biz avcı gibiyiz. Kılıçdaroğlu 2020 tarihinde Balkanlarda kimin olduğuna bakarsa. FETÖcülerin, Amerikadan desteklenenlerin, BAEnin kucaklarına oturanların sözcülüğüne CHP gibi parti soyundurulmasın.

Suç örgütü lideri Sedat Peker açıklaması

"(Özgür Özelin suçlamaları hakkında) Bir operasyonla karşı karşıyayız. Grup başkanvekili çıkıyor diyor ki "Böyle bir kaset çıkıyor bilginiz olsun" her şeyi kurgulamışlar.

BAE ve ABD 15 Temmuzun failidir.

Devlet her şeyin kaydını tutar. Kendi güvenliğini sağlamakla mükelleftir.

Türkiye organize suç örgütleri ve mafya dediğimiz organizasyonla nasıl mücadele ediyor?

Gayri nizami harbin en önemli elamanlarıdır. Psikolojik harbin en önemli aparatlarından bir tanesidir. Peki Türkiye ne yapmış? 15 Temmuzda öncesinde FETÖnün etkin olduğu dönemlerde yapılıyormuş gibi yapılıp her birine alan açıldı. FETÖ bu mücadeleyi kırmak için onlara yol verdi hem de onları kullandı. Bunu hepimiz biliyoruz.

15 Temmuz tarihinden sonra Cumhurbaşkanımız  İçişleri Bakanlığı görevine bizi getirdi. Bir tek güvenlik makalesi okumamış adamım. Buranın iş icabını biliyorum, çalışacağız, öğreneceğiz. Organize suç örgütleri konusu bunların göçmen kaçakçılığı... Bütün bu paralar alan oluşturuyor, uyuşturucu, göçmen kaçakçılığı ve terörizm. 

Bizim bunlarla mücadele etmemiz lazım gelir ki bunlar bizi istikrarlaştırmasınlar. 15 Temmuzu beceremeyenlerin işlerine gelecek bir alan oluşturmasınlar. 

TCK 220, İçişleri Bakanlığının ilk icraatıdır. 

Cumhurbaşkanımıza gittim. Bu FETÖ var diye bizim organize suç örgütlerine yönelik problemler yaşanıyor. FETÖnün yerine girebilecek alternatifler var. Ötekilerle mücadelee ederiz ama organize suç örgütlerine müsade etmemek lazım. OHALden istifa edip bunu çıkardık. Bozdağ ve Canikli ile değerlendirme yaptık. 

348 operasyon gerçekleştirdik. Sadece Ankarada 30, İstanbulda 58 çete çökertildik. Yine bölgesel 14 çete çökerttik, yetmedi 2016dan bu güne kadar toplam 41 operasyonda 30 ulusal çete çökerttik. Şimdi bütün bunlarda ne kadar insan, 2000 kişiyi geçen yıl tutuklamışız. Nefes aldırmayız. Nefes alırlarsa bize gök girer kızıl çıkar. 

Bir tehlike ile daha karşı karşıya kaldık. Bana Türkiyede bir iş adamı çıkıp diyecek ki...

5 bin soru önergesi verildi, bunlardan sadece  4 soru önergesi verildi organize suç örgütü hakkında... 

Yaklaşık isimlerini de verebilirim, etrafımızdaki coğrafyanın ve dünyanın en önemli mafyalarını Türkiyeye saldılar.

Kimler bunlar?

Kemal Kılıçdaroğluna bu bilgileri veririm. Bütün Baklanların en büyük mafyasının Türkiyede olduğunu söylediler, Antalyada yakaladık. Devletler korkar, geldi arkadaşlarımız paketledi. 

Dünyanın 12 mafyasından bir tanesini 2018de Türkiyeye getirdiler. Operasyon yapıldı bulamadık. İşin peşine düştük, Guli denilen adam. Safirov denen adam. Nadir Safirov, Guli dünyanın 12 mafyasından bir tanesi. Bir çok insan geldi gitti. Bunu yakaladık. İçeri koyduk. 2 gün içerisinde avukatları Türkiyeden çıkmaması üzerine karar aldı. Geri Gönderme Merkezinden saldım, 2 metre sonra aldım tekrar koyduk. 2.5 ay konuşturduk, ülkesine deport ettik. Daha sonra Kıbrıstan Türkiyeye gelirken koruması öldürdü.

14 mafya, 14 önemli mafya altlardaki adamları saymıyorum. Kendi ülkelerine ve kendi yerlerine bunları deport ettik. Bu olayların bizatihi takipçisiyiz. 

Arjantinde bulunan ve burda bir çok cinayet işleyen, Gürcistanda elimizden kaçırdığımız, Kolombiyaya kadar peşine gittik. O şimdi hapishanede. Bu konularda milletimiz şunu bilsin ki AK Parti iktidarının ilk başardığı iş Türkiyeyi mafyadan kurtarmaktır.

(Sedat Pekeri kim kullanıyor?) Burada uluslararası bir operasyon var. Devlet Süleyman Soylu ile kayyım değildir. Bu devlet suçlu ile suçsuzu, haklı ile haksızı en iyi bilen anlayışa sahip. Alır, getirir, adalete teslim eder. Bu kadar açık. Bu bir operasyondur, bu devam ediyor.

Soylu gider, Ahmet gelir. 

Bir takım muamma işler var. Ben dava dilekçelerinde ifade ettim. Savcı beni çağıracak. Peki dosyası hazırlanan.. Biz namusumuzu bu işle kazanmadık. Ve iftiraların, yalanların ve bu konuda bir takım operasyonların karşısında kalabilirsiniz. Bazen de aciz olursunuz. 

Allah yakışan iftiradan korusun. Diyorlar ki şöyle oldu böyle oldu... Ben söyledim, tekrar söylüyorum. Hayatımda en nefret ettiğim mafya tipli örgütlenmelerdir. Bunlarla mücadele etmek bizim namusumuzdur. Bu operasyonu yapan benim. Benim diyorum. 

Bundan 1.5 yıl duran operasyonu harekete geçiren benim. Bursadaki operasyonun yöneticisi benim. Köfteci Yusufa çökmeye çalışıyorlar. Bana vekillerimizle geliyorlar, ben de operasyonu başlatıyorum. Teknik dinlyemeye alınıyor, sonra operasyona dönüyor. 

İstanbulun başlangıcını bilmiyorum, aylar sonra başlatan benim yine. 17-25ten sonra işler değişti.  

(Koruma meselesi) Benden 1.5 yıl önce verilmiş, sonra da benim zamanımda da alındı. Şunu ifade etmek istiyorum. Bu tartışmaların hepsi suyu bulandırmaya yönelik. Devlet dönem dönem koruma verir. 

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
18°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:10
İkindi 17:09
Akşam 20:45
Yatsı 22:36