İmamoğlu'nun Kaldırdığı Dini Yayınlar Fuarına Yeni Başkandan Kurun Talimatı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Türkiye Diyanet Vakfı'nca 37 yıldır Sultanahmet'te kurulan 'Dini Yayınlar Fuarı'nın' bu yıl da aynı yerde açılmasına karar verdi. İmamoğlu'nun YSK kararıyla başkanlıktan alınmasının ardından İBB yönetimi, Diyanet İşleri Başkanlığı ile temasa geçerek bu kararın alındığını bildirdi.

Gündem 08.05.2019, 14:25 08.05.2019, 14:25
İmamoğlu'nun Kaldırdığı Dini Yayınlar Fuarına Yeni Başkandan Kurun Talimatı!

İçişleri Bakanlığınca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, fuarın aynı yerde hizmet vermesi için talimat verdi.


Yerlikaya, daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaşı da arayarak fuara onay verildiğini bildirdi. Vali Yerlikayanın talimatı üzerine hem İBB hem de Diyanet yetkilileri harekete geçerek çalışmalara başladı.

Bu amaçla Vakıf Fuarcılık Genel Müdürü Yasin Uğraş, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut ile görüşmek için İstanbula geldi.

Uğraş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu kararıyla mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu görevden alınınca muhataplarının değiştiğini ve İBBnin şu anki mevcut yönetimi ile görüşeceklerini söyledi.

ŞİFAHİ OLARAK OLUR VAR

Dini Yayınlar Fuarını Fatih Camisi avlusunda açmak için hazırlıklarını sürdürürken İBBden dün gece itibarıyla kendilerine Sultanahmette fuarın kurulabileceği bilgisinin verildiğini aktaran Uğraş, İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya, Diyanet İşleri Başkanımızı aramış. Bunun sonucunda ben görevlendirildim ve İstanbula geldim. Bu konuyu netleştireceğiz. dedi.


Fuarın, 37 yıldır yapıldığı yerde tekrar yapılmasına yönelik kararın kendilerine bildirildiğini vurgulayan Uğraş, Evet şifahi bir olur var. Ama bunu yazıya dökmemiz lazım. Onun için derhal çalışmalarımıza devam etmemiz lazım. Çünkü biz başvuralı çok uzun zaman oldu. Dolayısıyla bunu netleştirip yolumuza devam edeceğiz. Sultanahmet Camisinin avlusunda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen tadilat var. Onun için aynı noktada olmaz. Ancak geçen yıl açtığımız ya da Sultanahmet Meydanında gösterilecek yere kurulacak çadırda fuarımızı başlatırız. Ne zaman başlayacağına ilişin ise bir tarih veremem. Çünkü çadırın kurulmasına bağlı. diye konuştu.


GÖKSU, TWITTERDA DUYURDU

AK Parti İBB Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da kitap fuarının aynı yerde açılacağına ilişkin resmi Twitter hesabında Olması gereken oldu. 37 yıldır Sultanahmet Camisi avlusunda yapılan Dini Yayınlar Fuarı, bu ramazan ayında da yine aynı yerinde İstanbullularla buluşacak. ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu, 37 yıldır Sultananmette kurulan Dini Yayınlar Fuarının aynı yerde hizmet vermesini onaylamamış ve yasak kararının mevcut yönetimin önerisi üzerine alındığını ileri sürmüştü.

İmamoğlunun YSK kararıyla başkanlıktan alınmasının ardından İBB yönetimi, Diyanet İşleri Başkanlığı ile temasa geçerek fuarın Sultanahmette açılabileceğini bildirdi.

Yorumlar (0)
banner51
banner49
18°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:23