İstanbul Barosu 'bilgi edinme' denetiminden kaçamayacak

Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu, "gece kulübü" skandalında üye avukatlara bilgi vermeyen İstanbul Barosu ile ilgili kararını verdi. Kurul, sosyal tesisin gece kulübü işletmecisine ne zaman, nasıl ve ne kadara kiralandığına ilişkin bilgilerin başvurucu avukata verilmesini kararlaştırdı

Gündem 27.10.2020, 11:07
İstanbul Barosu 'bilgi edinme' denetiminden kaçamayacak

Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından 2012de avukatların sosyal tesis olarak kullanması için 6 milyon dolara satın alınarak İstanbul Barosuna tahsis edilen İstanbul Balmumcudaki yerin bir gece kulübüne kiraya verildiği ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine İstanbul Barosuna kayıtlı avukatlar olayın peşine düştü. Avukatlar, İstanbul Barosuna "Sosyal tesis niyetiyle satın alınan yerin söz konusu gece kulübünü işleten şirkete ne zaman ve nasıl kiraya verildiğini" sordu. Ancak Baro, "Başvurunuz Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışındadır. Bu nedenle Bilgi Edinme Birimi olarak olumlu yanıt veremiyoruz" diyerek cevap vermekten kaçındı.

BİLGİ EDİNME KURULUNA BAŞVURDU

Bunun üzerine Avukat Erdost Balcı, konuyu Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna taşıdı. Balcı, başvurusunda, sosyal tesisin işletmesinin "Bhava Group" adlı bir şirkete verildiğini belirterek, "Hangi tarihten bu yana sosyal tesisi işlettiği bilgisi, aylık kira geliri bilgisi, sosyal tesislerin işletmesini ihaleyle mi yoksa pazarlık usulü ile mi alındığı bilgisi ile şirketle imzalanan kira kontratı ve varsa ihale şartnamesinin bir örneğinin" verilmesini talep etti.

BARO BİLGİLERİ VERECEK

Kurul, yaptığı inceleme sonucunda söz konusu bilgilerin Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında olduğunu belirterek, başvuruyu kabul etti. Daha önce gece kulübü skandalını örtbas etmek için üye avukatlara bilgi vermeyen İstanbul Barosu, Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulunun kararı uyarınca Balcının sorularına cevap verecek. Böylece sosyal tesisin gece kulübü yapılmasına ilişkin birçok soru cevap bulmuş olacak.

TBB de peşinde

Türkiye Barolar Birliği de "gece kulübü" skandalının gün yüzüne çıkmasının ardından harekete geçmiş ve İstanbul Barosuna söz konusu yerin kim tarafından ve hangi amaçla kullanıldığını sormuştu. Ancak sorularına cevap alamayan TBB, üçüncü yazısında, avukatlar için satın alınmasına rağmen gece kulübü yapılan yerin kiralanmasına ilişkin yönetim kurulu kararını, kira sözleşmesini, ihale duyurularını ve eksper raporunu istemişti. TBBnin Yönetim Kurulu kararıyla amacı dışında kullanılan tesise ilişkin protokolü iptal edebileceği belirtiliyor. Yeni Şafakın İstanbul Barosunun skandalını gündeme getirmesinin ardından alkollü içki ruhsatının bulunmadığı ve sadece kafe ve restoran olarak işletme izni olduğu ortaya çıkan işletmenin faaliyeti durdurulmuştu.

Osman Özgan

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
banner51
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 01 Aralık 2020
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09