İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına Soruşturma Açıldı

İçişleri Bakanlığı'ndan İmamoğlu'na açılan soruşturma hakkında açıklama geldi.

Gündem 04.05.2021, 12:09
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanına Soruşturma Açıldı

İçişleri Bakanı Sözcüsü Çataklı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başlatılmasına ilişkin olarak, "Bize gönderildi. Dolayısıyla her Cumhuriyet Başsavcılığından gelen işlemlere nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreçte yürüyor" açıklamasını yaptı.

İçişleri Bakanı Sözcüsü İsmail Çataklı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında açılan soruşturmaya ilişkin açıklama yaptı.

"İmamoğlu ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir işlemi bu" diyen Çataklı şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul Başsavcılığı bir talepte bulunmuş, sayın İmamoğlu’nun HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları ilgili. Bu iddialara üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir işlem var. Bize gönderildi. Dolayısıyla her Cumhuriyet Başsavcılığından gelen işlemlere nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreçte yürüyor." 


Ne olmuştu?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçem yıl İstanbul Valiliğinin 29 Mayısta düzenlediği İstanbulun Fethinin 567. Yıldönümü Kutlama Programı kapsamında, Fatih Camii bahçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Türbesi’ndeki anma törenine katıldı.

İmamoğlunun türbe ziyareti sırasında ellerini arkasında bağlamış şekilde yürürken çekilmiş görüntüsünün fotoğrafı bazı kesimler tarafından saygısızlık olarak nitelenerek uzun süre tartışıldı.

Sözcüden Özlem Güvemlinin haberine göre İçişleri Bakanlığı, "saygısızlık" yaptığı gerekçesiyle İmamoğluna soruşturma açtı.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği 28 Nisan 2021 tarihinde İmamoğluna yazı göndererek ifadesini istedi.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 24 Ocak 2021 tarihli onayı, bakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığının 11 Şubat 2021 tarihli görev emri ile mülkiye müfettişliğince ön inceleme yürütüldü.

Yürütülen ön inceleme kapsamında İmamoğlunun “2020 yılında gerçekleştirilen bir program kapsamında ziyaret ettiğiniz Fatih Sultan Mehmete ait türbede elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezinmek suretiyle saygısızlık yaptığınız iddiası…” ile ifade vermesi talep edildi. İmamoğlunun ifadesinin önümüzdeki günlerde yazılı olarak müfettişliğe iletileceği belirtildi.

İBB Sözcüsü Ongun: İzandan yoksun yeni bir soruşturma
İBB Sözcüsü Murat Ongun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada  “Niyet okuma odaklı, izandan yoksun yeni bir soruşturma hazırlığı için Başkanımızın ifadesi istenmiştir” dedi.

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 15 Mayıs 2021
İmsak 03:53
Güneş 05:39
Öğle 13:05
İkindi 17:01
Akşam 20:22
Yatsı 22:00