İstanbul'da kırmızı alarm, yeni bir salgın mı geliyor?

İstanbul'da kırmızı alarm, yeni bir salgın mı geliyor? 9 kuşta Batı Nil Virüsü tespit edildi!

Gündem 05.06.2021, 14:45
İstanbul'da kırmızı alarm, yeni bir salgın mı geliyor?

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi tarafından bir yıldır ölü kuşlar üzerinde yürütülen çalışmada, 9 kargada Batı Nil Virüsü tespit edildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, ölü kuşlara dokunmaktan kaçınmak gerektiğini belirtti.

Çinin Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele çalışmaları, ülkemizde bir yılı aşkın süredir devam ederken bu kez de yeni bir salgınla ilgili kırmızı alarm verildi. İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi tarafından bir yıldır ölü kuşlar üzerinde yapılan çalışmada, 9 kuşta Batı Nil Virüsü saptandığı öğrenildi. Ateş, eklem ve kas ağrısı yapan virüs, İstanbuldaki kuşlar üzerinde tespit edilirken konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, virüsün ölü kuşların kanını emen sivrisinekler yoluyla insanlara bulaştığını dile getirerek, "Ölü kuşlarla temastan kaçınmakta fayda var" uyarısında bulundu.

36 ÖLÜ KUŞTAN 9UNDA BATI NİL VİRÜSÜ SAPTANDISivrisinekler ile bulaşabilen 50ye yakın virüs türünden bir taneesi olan Batı Nil Virüsü, İstanbuldaki kuşlarda tespit edildi. İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi tarafından yaklaşık bir senedir ölü kuşlar üzerinde yürütülen çalışmada 24 karga ve 12 saksağanı inceledi.

İncelenen 36 kuştan 8 kargada ve 1 saksağanda Batı Nil Virüsüne rastlandı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, yaptıkları çalışmaya ilişkin açıklamada bulundu. Kaynak: İstanbulda kırmızı alarm, yeni bir salgın mı geliyor? 9 kuşta Batı Nil Virüsü tespit edildi! 

Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35