İşte Kalender Kasrı mutabakatı

İstanbul'daki Kalender Kasrı'nda, Ukrayna tahılını dünyayla ile buluşturacak 'tahıl koridoru' için mutabakata varıldı. Yeni Şafak'ın ulaştığı bilgilere göre, limanlarda Türkiye, Rusya ve Ukrayna'dan temsilci olacak. Ukrayna mayınları temizleyecek ve gemilerin güzergahını belirleyecek. Koridor, önümüzdeki hafta imzadan sonra açılacak.

Gündem 15.07.2022, 18:24
İşte Kalender Kasrı mutabakatı

Savaş nedeniyle aylardır Ukrayna limanlarında bekleyen 40 milyon tona yakın tahılı dünya ile buluşturacak mutabakatın önümüzdeki hafta imzaya dökülmesi beklenirken, Karadenizin iki yakasında işleyecek sürece ilişkin ilk ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Türkiyenin diplomaside yeni bir başarı hikayesi yazdığı Kalender Kasrındaki toplantının detaylarına Yeni Şafak ulaştı.

LİMANLARA ÜÇLÜ HEYET

İstanbulda kurulacak koordinasyon merkezinin yapısı ve işleyişi, gemilerin çıkış-varış rotasında sağlanacak güvenliğe ilişkin detaylar, imzaların atılacağı önümüzdeki haftaki toplantıda netliğe kavuşacak. Ancak önceki gün Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM heyetleri arasında kararlaştırılan teknik mutabakata göre, transfer süreci BMnin koordinasyonunda olacak. Limanlarda 3 ülke temsilcisinden oluşacak heyet bulunacak. Heyetler, gemilerin Ukrayna limanlarından çıkışından İstanbula varışına kadar her noktada sürecin takipçisi olacak.
MAYINLAR TEMİZLENECEK

Toplantıda anlaşma sağlanan bir başka konu da limanlardaki mayınların temizlenmesi. Ukrayna, tahıl transferinin başlangıç noktası olan limanlarına, Rusya ile süren savaş nedeniyle işgal edilme ihtimaline karşı mayın döşemişti. 4lü zirveden çıkan sonuca göre Ukrayna, limanlardaki mayınları temizleyerek tahıl gemilerinin geçişi için yolları açmış olacak. Ukrayna heyeti mayınları temizlerken, aynı zamanda tahıl koridoru için izlenecek güzergah ve rotayı da belirleyecek. Tahıl koridorunun önümüzdeki hafta atılacak imzalardan sonra açılması bekleniyor.

Masa kolay kurulmadı

Rusya ve Ukrayna arasında 24 Şubatta başlayan savaştan bu yana iki tarafı bir araya getirmek için yoğun diplomasi yürüten Türkiye, önce Antalya, ardından İstanbulda önemli zirvelere ev sahipliği yaptı. Tahıl koridorunun oluşmasında için taraflar arasında mekik diplomasisi yürüten Türkiyenin çabaları sonuç verdi. Diplomatik kaynaklar, Kalender Kasrındaki zirveyi, "Her iki ülke heyetini bir araya getirmek kolay olmadı. Büyük bir başarı. Aynı maddeler üzerinde anlaşma sağlamak da büyük iş" diye özetledi.
Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı