Kanal İstanbul'dan dönüş yok: 1 milyar dolar getiri sağlayacak

Türkiye'nin mega projesi Kanal İstanbul, ekonomiye her yıl 1 milyar dolar getiri sağlayacak. İstanbul Boğazı'ndan geçen yıllık 43 bin gemi sayısı, Kanal İstanbul'da iki katına çıkacak.

Gündem 06.04.2021, 08:45
Kanal İstanbul'dan dönüş yok: 1 milyar dolar getiri sağlayacak

Geçiş ücretleri dikkate alındığında proje kısa sürede kendini amorti edecek. 10 bin kişinin istihdam edileceği proje dünya ticaretinin geçiş noktası olacak.

Son dönemde tartışmaların odağına oturan Kanal İstanbul ülke güvenliği ve ekonomisine ciddi anlamda katkı sunacak. İhale hazırlıkları devam eden ve Türkiyenin mega projeleri arasında yerini alacak olan Kanal İstanbul, ekonomiye her yıl 1 milyar dolar katkı sağlayacak. 11 milyar dolar yatırımla hayata geçecek olan projede 10 bin kişiye istihdam sağlanacak. Yılda 43 bin geminin geçtiği İstanbul Boğazındaki trafiğin neredeyse tamamı Kanala aktarılacak. Mevcut durumda İstanbul Boğazından geçen gemiler fener, tahlisiye ve sağlık rüsumları ile römorkör ve kılavuzluk hizmetleri için ödedikleri ücretler, Kanal İstanbulun gelir kapısı haline gelecek. İstanbul Boğazındaki trafiğin neredeyse iki katı kadar bir transit gemi geçişi sağlanacak. Böylece proje kısa sürede kendini amorti edecek.

BEKLEME YAPMADAN GEÇİŞ

Büyük gemiler İstanbul Boğazında ortalama 14.5 saat civarında beklemek durumda kalıyor. Bu süre bazen 4 güne kadar çıkıyor. Son verilere göre tankerlerin maruz kaldıkları beklemelerden kaynaklanan ekonomik kayıpları milyonlarca doları buluyor. Boyu 200 metre üstü tankerlerin günlük kiralama kaybı ortalama 120 bin dolara ulaşıyor. Gemilerin bekleme maliyetleri de göz önünde bulundurulduğunda Kanal İstanbul geçiş yapan gemilere büyük avantaj sağlıyor. Hızlı ve güvenli geçiş sayesinde birçok transit gemi bekleme yapmadan Kanal İstanbul üzerinde geçiş sağlayabilecek. Bu da kanalın gelirini ciddi anlamda artıracak.

DEV BİR HABİTAT OLUŞACAK

Kanal İstanbulun geçeceği güzergah toplam 152 milyon metrekarelik bir alanı kapsıyor. Bu alanın 37.5 milyon metrekaresi su yolu için kullanılacak. proje Küçükçekmece Gölü, Sazlısu Barajı ve Terkos Barajı güzergahlarından geçecek. Kanalın uzunluğu 40-45 km; genişliği yüzeyde 145-150 m, tabanda ise yaklaşık 125 m olacak. Suyun derinliği 25 m olacak. Bu kanalla birlikte İstanbul Boğazı tanker trafiğine tümüyle kapanacak, İstanbulda iki yeni yarımada, yeni bir de ada oluşacak. Kanal İstanbula ilave olarak, proje kapsamında 2 adet liman, 1 adet Yat Limanı, 1 adet rekreasyon alanı ve 1 adet lojistik merkezi yapılması planlanıyor.

KAAN ZENGİNLİ

Türkiye
 

Yorumlar (0)
18°
açık
Günün Anketi Tümü
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:31
Güneş 06:06
Öğle 13:07
İkindi 16:54
Akşam 19:59
Yatsı 21:27