Kaymakam soruşturmasının detayları: 15 Temmuz'a kadar faallermiş

Şüpheli sayısının 159'a çıktığı soruşturmada ismi geçen kişiler 15 Temmuz'a kadar ankesörle haberleşmiş. Makam telefonlarıyla mahrem imamlarını aramışlar.

Gündem 13.09.2020, 11:00 13.09.2020, 13:33
Kaymakam soruşturmasının detayları: 15 Temmuz'a kadar faallermiş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen kaymakam soruşturmasının detayları ortaya çıkmaya devam ediyor. Soruşturma kapsamında, İçişleri Bakanlığı tarafından 31i kaymakam, 17si vali yardımcısı ve 10u hukuk müşaviri olmak üzere toplamda 58 kişi açığa alınmıştı. Bulunan yeni operasyonel hatlarla şüpheli sayısı 159a çıktı. Yaklaşık 30 şüpheli hakkında yurt dışı çıkış yasağı getirildi.

2016YA KADAR HABERLEŞME

Soruşturmada, şüphelilerin 2014 sonuna kadar operasyonel hatları kullandığı ve daha sonra mahrem imamlarıyla 15 Temmuz darbe girişimine kadar ankesörden haberleştiği tespit edildi. Başsavcılık, kripto haberleşme programlarını da deşifre etmeye çalışıyor. Şüphelilerin makam telefonlarından bile mahrem imamlarıyla irtibat sağladıkları belirlendi.

Soruşturmada ayrıca, kaymakamların dörder ve beşer gruplara ayrıldığı ve grup sorumluları haricinde mülki idare amirlerine genel olarak örgütün kripto haberleşme programı ByLockun yüklenmediği tespit edildi.

Soruşturma kapsamında, FETÖnün İçişleri Bakanlığında üst düzey bürokratlardan ve Bakanlıktan sorumlu ayrı bir mahrem yapılanma oluşturduğu kaydedildi. Bu bürokratların darbe girişiminin ardından ihraç edildiği ifade edildi.

Yine soruşturmada kaymakam adayları dönem sorumlularının, FETÖnün bürokratlar sorumlusuna bağlı olarak görev yaptığı aktarıldı. Sivil bürokrasi mahrem yapılanmasında 2013 yılına kadar firari Mahmut Akpınarın, 2016 yılına kadar ise Osman kod adlı firari Ömer Erfidanın ve darbe girişimine kadar firari Ahmet Hüsrev Tonguçun sorumlu olduğu tespit edildi. Dosya kapsamında, şüphelilerin iadesinin talep edilmesi de gündeme gelecek.

Ayrıca, örgütün kaymakam yapılanmasını 7 bölgeye ayırdığı belirlendi. Buna göre, Ankara ve çevre illeri, Marmara ve çevre illeri, Gaziantep ve Güneydoğu illeri, Karadeniz Samsun ve çevre illeri, Ege Bölgesi İzmir ve çevre illeri ile Doğu Anadolu Erzurum ve çevre illeri şeklinde bölgelendirdikleri aktarıldı.

Ebru Karatosun

Türkiye

Yorumlar (0)
banner51
20°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 05:17
Güneş 06:43
Öğle 13:03
İkindi 16:29
Akşam 19:12
Yatsı 20:33