Kemalistlerin Büyük Sevinci: Dinselleşmenin Mimarı Gitti!

MEB Bakanı Ziya Selçuk’un Alpaslan Durmuş’u Talim Terbiye Kurulu başkanlığı görevinden alması Kemalist kesimi sevince boğdu.

Gündem 11.08.2019, 06:52 11.08.2019, 06:52
Kemalistlerin Büyük Sevinci: Dinselleşmenin Mimarı Gitti!

Alpaslan Durmuş’un Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı görevinden alınıp, yerine Prof. Dr. Burhanettin Dönmez’i getirmesi Kemalist kesim tarafından sevinçle karşılandı.

Cumhuriyet gazetesi haberi: “AKP döneminde eğitimde dinselleşmenin en büyük adımlarından olan yeni müfredatın mimarı Alpaslan Durmuş, Talim Terbiye Kurulu (TTK) Başkanlığı görevinden alındı. Durmuş’un yerine Prof. Dr. Burhanettin Dönmez atandı. Durmuş’un görevden alınması dini çevrelerin tepkisini çekerken, değişimin perde arkasında Bakan Ziya Selçuk’un daha bilimsel bir müfredat talebine TTK’nin ayak diretmesi olduğu öğrenildi.”

Gazete ayrıca rahatsız olduğu ve Alpaslan Durmuş tarafından gerçekleştirilen icraatları sıraladı: ” ‘MANEVİ’ MÜFREDAT MİMARI :2016 yılına kadar Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanlığı görevini yürüten Durmuş’un TTK Başkanı olarak görev yaptığı dönem, tamamen yenilenen müfredat ile dikkat çekti. Tüm kademelerindeki eğitim öğretim programlarında Atatürkçülük’e ilişkin bölümleri daraltan, kimi programlarda da tamamen çıkartan Durmuş yönetimi, bütün derslere “değerler eğitimi” adı altında eklenen dini içeriklerle de tartışma yarattı. Eğitim programından evrim konularını çıkartan Durmuş yönetiminin, din içerikli derslere cihat kavramının eklenmesi, programlara 15 Temmuz, “Irak - Kut’ül Amare Zaferi” gibi konuların eklenmesi ile de tartışılmıştı.”

Herhalde Cumhuriyet gazetesinin bu büyük sevincini haber üzerinden okursak "Dinselleşmenin Mimarı Gitmişse" o zaman gelen kişi "Dinsizleştirme Mimarı olacak" o zaman...

 Haksözhaber

Yorumlar (4)
Kaan 12 ay önce
Alparslan durmuş eğitimde anlamadığı belli idi,çok isabetli oldu
Burhan dursun 12 ay önce
Bu olayı neden kemalistler veya dinciler şucular bucular diye haber yapıyorsunuz... Tüm kurumlarda ne olması gerekiyorsa tüm görev değişiklikleri olması gerektiği gbi devam ediyor.. Milleti bölmeyin böyle haber başlıkları ilr
Suat Sağlam 12 ay önce
Çok üzülmüş görünüyorsunuz. Bilmenizde fayda var ki, Durmuş bir din adamıdır. Bilimsel eğitimden anlamaz.
Yavuz Çağlar 12 ay önce
Burhaneddin Dönmez bu toprakların yetiştirdiği alanında yetkin, başarılı bir bilim adamıdır.
banner51
27°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
Namaz Vakti 05 Temmuz 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:31
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:36