Kılıçdaroğlu'nun 'Demirtaş serbest bırakılsın' açıklamasına evlat nöbetindeki annelerden tepki

Muş’ta evlat nöbeti tutan anneler, cezaevinde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest kalmasını isteyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi.

Gündem 27.07.2022, 19:40 27.07.2022, 14:10
Kılıçdaroğlu'nun 'Demirtaş serbest bırakılsın' açıklamasına evlat nöbetindeki annelerden tepki

Muşta çocuklarının terör örgütü PKK tarafından kandırılarak dağa kaçırılmasından HDPyi sorumlu tutan annelerin evlat nöbeti devam ediyor. HDP önünde evlatlarına kavuşacakları günü umutla bekleyen anneler, 67 haftadır eylemlerini sürdürüyor. Parti binası önüne gelerek HDP ve PKKdan çocuklarını isteyen anneler, HDP ve PKKyı lanetledi. Evlatlarına geri dönmeleri için çağrıda bulunan anneler, "Yavrumu verin bana", "Anneler direniyor", "Artık yeter, bırakın evlatlarımızı" ve "Artık yeter, yakamızdan düşün" yazılı dövizler açtı. Evlatlarına teslim olmaları çağrısında bulunan aileler, kararlı bekleyişlerini sürdüreceklerini ifade etti.

“Selahattin Demiştaş, hapiste ölsün gitsin”

Kılıçdaroğlunun Selahattin Demirtaşın bırakılması yönündeki açıklamasına tepki gösteren evlat nöbetindeki annelerden Gülbahar Teker, “Kılıçdaroğlu diyor ki Demirtaş bırakılsın. Bizim çocuklarımız nerede? 8 senedir bu anne babalar Diyarbakırda, Vanda, Hakkaride her yerde eylem yapıyor. Bizim çocuklarımızı bıraksınlar. Selahattin Demiştaş, hapiste ölsün gitsin. HDP ve PKKyı istemiyoruz. HDP kapatsın gitsin. Kılıçdaroğlunu istemiyoruz. Kılıçdaroğlu, niye gelip bizim derdimizi sormuyorsun? Niye Diyarbakıra geldiğinde 2 kişiyle konuşup kaçtı gitti? Niye Muşa, Hakkariye, Vana gelmiyorsun? 8 senedir bu çileyi çekiyoruz. Bizim çocuklarımız dağdan ne zaman gelirse o zaman Selahattin Demirtaş hapisten çıkarılsın. O kadar asker, polis şehit oldu, Selahattin Demirtaş da hapiste ölsün. Biz onun içeriden çıkmasını istemiyoruz” dedi.

“HDP, PKKya güç veriyor”

67 haftadan bu yana Muşta, HDPden çocuklarını istediklerini anlatan baba Şemsettin Özcan ise “HDP, çocuklarımızı nasıl götürüp PKKya vermişse öyle de çocuklarımızı getirip bize versin. Çocuklarımızı vermeyene kadar burayı terk etmiyoruz. Gece gündüz, yaz kışta olsa burayı terk etmiyoruz. Çocuklarımızı HDPden istiyoruz. HDP olmasa PKK bu işleri kendi kafasına göre yapamaz. HDP, PKKya güç veriyor. Çocuklara sesleniyorum; sesimizi duyuyorsanız gelin teslim olun. Dağ başında köpek gibi HDPnin arkasında gitmeyin. Bizim tek bir bayrağımız var ikinci bir bayrak olamaz” ifadelerini kullandı.

“Kılıçdaroğlu, Demirtaştan korkarak bizimle görüşmedi”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlunun kendilerine bir gün gelip destek vermediğinden yakınan baba Özcan, “Ortayı karıştıran CHPdir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Selahattin Demirtaşı bırakın diyor. Bir gün gelip bize destek vermedi. Geldi Diyarbakırda bizi kandırdı ve bizimle görüşeceğini söyledi. Demirtaştan korkarak bizimle görüşmedi. Gelip orada 1-2 kişiyle fotoğraf çekip kaçtı gitti. Kılıçdaroğlu, Atatürkün arkasına sığınmış. O doğru bir insan değil. Kendisi HDPci. Altılı masa bir araya gelmiş altına da HDPyi koymuşlar. Bunların kimseye faydası yok. Bunlar HDP ile beraber. HDP olmazsa bunlar iş yapamaz. Gizlice HDPden bilgi alıp sonra konuşuyorlar. Selahattin Demirtaşın bırakılmasını niye istiyorlar da bizim çocuklarımızın gelmesini niye istemiyorlar. Kılıçdaroğlu, gitsin Demirtaşa bizim çocuklarımızı geri vermesini söylesin. Kılıçdaroğlu, HDPnin parmağıdır. HDP ne derse o onu yapar” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 13 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı