Kobani katliamında 500 klasör delil

HDP ile terör örgütü PKK'nın organik bağını ortaya çıkaran Kobani katliamını azmettirenlere yönelik soruşturmada 500 klasör dolusu evrak toplandı. Soruşturma için il il, ilçe ilçe; hatta cadde cadde olay yeri delillerinin bir araya getirilmesi zaman aldı

Gündem 30.09.2020, 13:14
Kobani katliamında 500 klasör delil

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında geçen hafta yedi şehirde "Kobani eylemlerini azmettirenlere" yönelik düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 82 kişinin Emniyetteki sorgusu sürüyor. Aralarında Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, eski HDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Emine Ayna, Ayla Akat Aka, Nazmi Gör, Beyza Üstün, HDP MYK üyeleri Alp Altınörs, Altan Tan, Gülfer Kaya ve Ali Ürkütün de bulunduğu şüpheliler için önceki gün dört günlük ek gözaltı süresi verilmişti.

Başsavcılığın, sadece azmettirici konumundaki şüphelilere yönelik yürüttüğü soruşturmada yeni detaylar da ortaya çıktı. Eylemlerde aktif rol oynayan FETÖcü polisler, soruşturmaya dahil edilmeyecek. Ancak, her il başsavcılığı, Kobani eylemlerinde terör örgütü PKKya destek verdiği tespit edilen FETÖcü polislerle ilgili yeniden soruşturma açabilecek.

ARAYA "15 TEMMUZ" GİRDİ

Soruşturmada, il il, ilçe ilçe; hatta cadde cadde oluşan hasar tespiti, mağdur ve müştekilere ilişkin evraklar talep edildi. Evrakın zaman zaman eksik gönderilmesi ve araya 15 Temmuz darbe girişiminin girmesi nedeniyle operasyon düğmesine geç basıldığı öğrenildi. Soruşturmada ise 500 klasör evrakın toplandığı belirtildi.

HDPDEN PARALEL ÇAĞRI

Terörle Mücadele Dairesinin görselli raporu da dosyaya girdi. Raporda şöyle denildi: PKKnın çağrıları sonrası şiddetli ve uzun süreli eylemler yapıldığı bilinmektedir. Gerek PKK/KCK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan gerekse üst düzey yöneticilerince örgüte müzahir basın yayın organlarından yapılan eylem çağrılarının, HDP tarafından talimat şeklinde algılanarak, gecikmeksizin yerine getirilerek paralel eylem çağrıları yapıldığı anlaşılmıştır.

UZUN SÜRELİ VE ŞİDDETLİYDİ

Raporda şu ifadeler yer aldı: PKK/PYD ile DEAŞ arasındaki çatışmaların 15 Eylül 2014 tarihinden itibaren şiddetlendiği, örgüt elebaşı Abdullah Öcalan ve KCK sözde üst düzey yöneticilerince çatışmalarla ilgili ülke genelinde örgüte müzahir kitleye yönelik basın yayın organlarından eylem talimatı verdiği anlaşılmıştır. Terör örgütünce önem atfedilen günlerde müzahir kitleyi ayaklandırarak eylemler yapıldı. Bunu dinamik tutmak için Suriyedeki çatışmalar bahane edilerek, 6-17 Ekimde eylemler gerçekleştirildi. Ancak bu dönemdeki eylemlerin, öncekilere göre uzun süreli ve şiddetli olduğu gözlemlenmektedir.

Ebru Karatosun

Türkiye
 

Yorumlar (0)
banner51
14°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 06:01
Güneş 07:27
Öğle 12:53
İkindi 15:41
Akşam 18:09
Yatsı 19:29