Komşu kapanıyor turist Türkiye'ye!

Bir ayda vaka sayıları 10 kat artan Yunanistan kapanmaya gidiyor. İlk olarak turizm cenneti Mikonos adası kapandı. Durum düzelmezse tedbirler genele yayılacak. Yaşanan kriz üzerine tatil rezervasyonları Türkiye'ye kaymaya başladı.

Gündem 19.07.2021, 18:10
Komşu kapanıyor turist Türkiye'ye!

Yunanistanda bir ay önce 297 olarak açıklanan vaka sayısı önceki gün 3109a yükseldi. Vaka sayılarının 10 kat artmasının ardından hükümet sert tedbirler almak zorunda kaldı. İlk olarak tatil cenneti Mikonos adası için kapanma kararı alındı. Başbakan Kiryakos Miçotakis, durumun böyle gitmesi halinde 10 gün içinde ülkenin birçok kesiminde tam kapanmaya geçmek zorunda olacaklarını belirtti. Alınan karar ülkede krize sebep oldu. Turizm sektörü ve siyasiler büyük tepki gösterdi.

ÇİPRAS: YANLIŞ YAPTINIZ

Yunanistan eski başbakanı ve Syrıza Partisi Genel Başkanı Aleksis Çipras da sosyal medya hesabından hükümeti eleştirdi. Mikonostaki kapanma kararının Yunanistan turizmine olumsuz bir mesaj gönderdiğini vurgulayan Çipras; hükümetin, gerekli tedbirleri almadan özensiz şekilde turizm sezonunu açmasının bedelinin ödendiğini belirtti. Çipras "Mikonostaki kapanma, mutlak başarısızlığın belgesidir" ifadelerini kullandı. Mikonos Belediye Başkanı Konstantinos Koukas da, 17 Temmuz Cumartesi gecesinden itibaren yürürlüğe giren yeni tedbirlerle ilgili olarak "Yunanistan ekonomisi turizm gelirine bağlı. Acilen alınan karardan geri dönülmeli" açıklamasını yaptı.Ülke ekonomisi turizme göbekten bağlı olduğu için, bu kapanmanın yeni bir ekonomik krize sebep olacağı ifade ediliyor. Yunanistan her yıl 34 milyon turistten ve 20 milyar avro gelir sağlıyor. Yalnızca Mikonos adasına yılda 4 milyon turist gidiyor. Girit ve Rodos da dahil edildiğinde bu sayı yılda 15 milyona çıkıyor.

HERKESE KAPIMIZ AÇIK


Türk turizmciler ise kapanmanın Türkiyeye ciddi anlamda yarayacağını belirtiyor. Türkiyenin aldığı önlemler ve aşı başarısının dünyaya örnek olduğunu belirten Türk turizmciler, Yunanistana gidemeyen veya rezervasyon yaptıran milyonlarca turistin Türkiyeye geleceğini belirtiyor. Rezervasyon talepleri de aldıklarını belirten sektör temsilcileri, bayram nedeniyle yaşanan doluluğun daha da artacağını ifade ediyor. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, hükümetin aldığı sağlık tedbirleri ile salgın sürecinde büyük bir başarı yakalandığını belirterek "Otellerimiz, restoranlarımız, havalimanlarımız, transfer araçlarımız, hatta otellerimize ürün veren tüm tedarikçilerimiz; sertifika alabilmek için bağımsız, uluslararası denetim firmaları tarafından denetlenmektedir. Üyelerimiz, misafirlerimizi ve personelimizi korumak için tesislerindeki hijyen ve sosyal mesafeye büyük önem vermektedir. Ziyaretleri boyunca misafirlerimizi rahat ve güvenli hissettirmenin sorumluluğu ile hareket ediyoruz. Türk turizminin kapıları her turiste açık" dedi.

KAAN ZENGİNLİ

Türkiye

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13