Konutta Türkiye, dünyayı solladı

Küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank'in ilk çeyrek verilerine göre, dünyada konut fiyatı en çok artan ülke % 32 ile Türkiye oldu. Pandemi şokunu atlatamayan Avrupa'da konutlar % 8 değerlendi

Gündem 06.06.2021, 15:32
Konutta Türkiye, dünyayı solladı

2020 yılını konut satışlarında yeni bir rekorla kapatan Türkiye, pandemi koşullarına rağmen gayrimenkul piyasasındaki canlılığı korumaya devam ediyor.

Dünya çapında 56 ülke ve bölgenin değerlendirildiği küresel konut fiyat endeksinin ilk çeyrek verilerini yayınlayan İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, 2020 ilk çeyrek ile 2021 ilk çeyrek arasındaki bir yıllık sürede konut fiyatının en çok Türkiyede değerlendiğini gösterdi.

LİSTEDE İLK SIRADA

Buna göre Türkiyede konut fiyatları, Mart 2020-Mart 2021 arasındaki 12 aylık dönemde yüzde 32lik artış ile listenin ilk sırasında yer aldı. Rapora göre yüzde 16.5lik enflasyon düşüldükten sonra bile konutta net değer kazancının yüzde 16ya yakın olduğu görülüyor.


Listede ikinci sırayı yüzde 22.1lik artışla Yeni Zelanda, üçüncü sırayı 16.6lık artışla Lüksemburg aldı. Slovakya, Amerika Birleşik Devletleri, İsveç, Avusturya, Hollanda, Rusya, Norveç ilk 10da sıralandı.

AVRUPADA % 8 DEĞERLENDİ

İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frankın son raporuna göre Avrupada konutlar ortalama yüzde 8 seviyesinde değerlendi. Rapora göre Mart 2021de, Mart 2020ye göre Avrupada konut fiyatı en fazla Lüksemburgda yüzde 16.6 oranında değerlendi.

Lüksemburgu yüzde 15.5 ile Slovakya, yüzde 13 ile İsveç, yüzde 12.3 ile Avusturya, yüzde 11.3 ile Hollanda, yüzde 10.9 ile Norveç, yüzde 10.2 ile İngiltere, yüzde 9.1 ile Litvanya, yüzde 8.9 ile Çekya, yüzde 6.8 ile Portekiz, yüzde 6.4 ile Fransa, yüzde 3.1 ile Yunanistan takip etti.

Yabancıya konut satışında Türkiyenin rakipleri olan İtalyada değerlenme yüzde 1.6da kalırken, İspanyada ise oran yüzde 1.8 oranında eksi yönlü gerçekleşti. Yabancıya konut satışında önde gelen markalardan Nevitanın Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, İspanyada konutta fiyat artışı yerine değer kaybı yaşandığını söyledi.


TEŞVİKLER DİKKAT ÇEKTİ

Akbal, "İspanya, İtalya, Fransa ve İngiltere pandemi yılı 2020de ağır bir yıl geçirdiler. Tüm bu ağır resme karşın konut sektörü özelinde Avrupada salgın döneminde iki ülkede teşvikler dikkat çekti. İlki İngiltere.

2021de damga vergisini yüzde 2 daha artırmayı daha öncesinde meclisten geçiren ülkede, temmuzda, konut piyasasındaki eğilimden endişe duyan Birleşik Krallık Maliye Bakanı Rishi Sunak; ev satış vergilerinde istisnai bir indirim yaptığını açıkladı. Buna göre 31 Mart 2021e kadar değeri 500 bin eurodan az olan ev satın alan vatandaşlar vergi ödemedi, daha pahalı evler satın alanlara ise indirim uygulandı.

Bu İngiltere konut piyasasındaki canlılığı bir nebze korumuş olsa da salgın boyunca ister istemez konut pazarı bundan negatif etkilendi. Yılı toplam satışlarda yüzde 10 küçülme ile kapattılar" dedi.

BENZER ÖRNEK YOK

Konut sektörü özelinde öne çıkan bir diğer ülkenin ise Türkiye olduğunu belirten Akbal, "Nitekim konut kredi faiz oranlarının tarihi düşük seviyelere çekilmesi ile hem konut kredi hacminde hem de aylık bazda ipotekli veya toplam veya ikinci el konut satışında ciddi artışlar yaşandı.

Avrupada konut sektöründe buna benzer bir örnek oluşamadı. Türkiyede sağlık sektörünün gücü de özellikle yabancıları cezbetti. Knight Frankın raporu yabancıların da hangi ülkeden ev alması gerektiğine işaret ediyor" diye konuştu.

SEDA TABAK

Sabah

Yorumlar (0)
18°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:10
İkindi 17:09
Akşam 20:45
Yatsı 22:36