Korona aşısında son durum

Almanya'da Prof. Dr. Uğur Şahin'in başında olduğu Biontech firması koronaya karşı geliştirdiği aşıya ruhsat için Avrupa İlaç Ajansı'na (EMA) başvurdu. EMA aşı ruhsatı için inceleme sürecini başlattı. Korona aşısında son aşamaya gelinirken verilerin cesaret verici olduğu vurgulandı.

Gündem 07.10.2020, 13:22
Korona aşısında son durum

Hürriyetten Celal Özcanın haberine göre:

Almanyada Prof. Dr. Uğur Şahinin başında olduğu Biontech firması koronaya karşı geliştirdiği aşıya ruhsat için Avrupa İlaç Ajansına (EMA) başvurdu. EMA aşı ruhsatı için inceleme sürecini başlattı. Korona aşısında son aşamaya gelinirken verilerin cesaret verici olduğu vurgulandı.


Avrupada ilaç izni yetkisine sahip Avrupa İlaç Ajansı EMA, Biontechin geliştirdiği ve ABD ilaç şirketi Pfizerin desteklediği koronaya karşı BNT162b2 aşı maddesine ruhsat sürecini başlattı. EMAnın ruhsat sürecini başlatması için aşı adayının etkili, güvenli ve uyumlu olması gerekiyor. Biontechin yetişkinlerde klinik öncesi ve erken klinik çalışmalarda elde ettiği ön verilerin cesaret verici olduğu ve EMAnın bu verilerden hareketle ruhsat sürecini başlattığı vurgulandı. Biontech, EMAnın ruhsat incelemesine aldığı ilk Alman şirketi ve şimdiye kadar AstraZeneca ile birlikte uluslararası alanda ikinci şirket. EMAdan izin çıkması halinde yıl sonuna doğru üretimin ve aşılamanın başlaması öngörülüyor.

UYGUN DOZ BELİRLENİYOR

Biontechin korona aşısı geliştirmesine Almanyada Paul Ehrlich Enstitüsü nisan ayında izin vermişti. Biontechin geliştirdiği aşının EMA tarafından ruhsat sürecine alınması klinik öncesi ve klinik çalışmalarında elde edilen verilerin virüse karşı etkili, güvenli ve uyumlu olduğu anlamına geliyor. Biontech aşı maddesinin uyumlu olduğunu, sadece hafif veya normal yan etkisi bulunduğunu belirtti. Şirketten yapılan açıklamaya göre, aşının geliştirilmesine 37 bin kişi katıldı. 28 bin kişiye 2. doz aşı vuruldu. Biontech şimdi 2nci ve 3üncü faz klinik deneylerini sürdürüyor. Bu safhada aşının etkileri ve uygun doz belirleniyor. Denekler üzerindeki denemelerde deneklerin koronavirüse karşı antikor geliştirdiği ve bağışıklık kazandığı belirtildi.

Yorumlar (0)
banner51
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 06:01
Güneş 07:27
Öğle 12:53
İkindi 15:41
Akşam 18:09
Yatsı 19:29