Kovid-19 düşük gelirli erkekleri vuruyor'

İsveçli akademisyenlerin Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin verilerini kullanarak yaptığı bir araştırmaya göre yabancı bir ülkede doğmuş düşük eğitimli, düşük gelirli ve yalnız erkeklerin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetme riskinin daha yüksek olduğunu saptadı.

Gündem 16.10.2020, 15:45
Kovid-19 düşük gelirli erkekleri vuruyor'

Stockholm Üniversitesi Sosyoloji Enstitüsü Demografi Profesörü Gunnar Andersson, Doçent Sven Drefahl ve araştırma arkadaşları 7 Mayıs 2020 tarihine kadar ölüm sebebi Kovid-19 olarak kaydedilen kişilerin verilerini inceledi ve risk faktörlerine ulaşmaya çalıştı. Araştırma sonuçlarına göre cinsiyet, medeni hal ve eğitim Kovid-19 virüsü nedeniyle ölümü etkileyen faktörler.

İsveçte nüfusa oranla yüksek sayıda ölüm vakasının yaşandığı 2020 baharında Stockholmde yaşamak ülkenin geneline oranla salgında hayatını kaybetme riskini 4,5 kat artırmıştı. Sosyo-ekonomik açıdan ise az eğitimli ve düşük gelirlilerin Kovid-19 nedeniyle ölme riski daha yüksekti, üstelik erkek ve bekar olanlarda bu risk daha da yükselmekteydi. Araştırmacıların gelir, yaşanılan ev, eğitim gibi girdileri dikkate aldıkları araştırmada başka bir ülkede doğmuş olmak salgında ölme riskini artıran bir diğer faktör olarak ortaya çıktı. Bu araştırma ile yalnız yaşayan erkeğin evli erkeklerden, düşük gelirli ve az eğitimlilerin yüksek gelirli ve eğitimlilerden, göçmenlerin İsveçlilerden daha fazla Kovid-19dan hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Araştırmanın ilginç bir sonucu da düşük ve orta gelirli Ortadoğu ve Kuzey Afrika kökenli kadınların virüs nedeniyle ölüm oranı İsveçli kadınlara göre iki kat fazlayken aynı kökenden gelen erkeklerin İsveçlilere göre ölüm riskinin üç katına yükselmesi. İsveçli akademisyenlerin Nature Communications adlı araştırma sitesinde yayınlanan raporunda Somali, Suriye ve Iraklı göçmenlere ait verilerin temel alındığı belirtilmekte.

Araştırma daha önce yaygın olarak tartışılan ve göçmenlerin toplumsal mağduriyetine işaret eden, kalabalık göçmen ailelerin küçük evlerde sıkışık bir biçimde yaşaması, birkaç nesilden oluşan ailelerin çokluğu, hizmet sektöründe çalışmaları, ev ve işlerinde sosyal mesafeye dikkat edemeyecekleri konumda çalışmaları gibi faktörleri içermesi açısından da önemli.

Bir diğer ilginç sonuç ise Finlandiya dahil diğer Avrupa ülkelerinde doğmuş olanlar arasında da ölüm oranının İsveçlilere göre daha yüksek olması. Araştırmacılar İsveç dışında doğan kişilerin birbirleriyle sosyal ilişkililerinin çok daha fazla olmasına bağlıyorlar.

Kaynak: Aydınlık

Yorumlar (0)
banner51
19°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:58
Güneş 07:23
Öğle 12:53
İkindi 15:44
Akşam 18:12
Yatsı 19:33