Külliye'de 50+1 mesaisi: Geri adım yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir görüşme gerçekleştirdi. Bahçeli'nin Türk dünyası haritası hediyesiyle geldiği görüşmede 50+1 meselesinin ele alındığı değerlendiriliyor.

Gündem 18.11.2021, 18:06
Külliye'de 50+1 mesaisi: Geri adım yok

Cumhurbaşkanının yüzde 50+1le seçilmesine ilişkin sistem tartışmaları siyasetin ana gündem maddesi haline geldi. SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanla bir görüşme yapmış ve burada 50+1in gündeme geldiğini açıklamıştı. Karamollaoğlu, Erdoğanın, 50+1in mahzurlu olduğunu anladık dediğini ileri sürmüştü.

Cumhurbaşkanı ise dün bu konudaki soruları cevaplarken "Bunların hepsi maalesef yalan dolan. Bu konularla, özellikle anayasa değişikliğiyle ilgili karar mercii parlamentodur. Parlamento bu konuda bir değişikliğe giderse parlamento değişikliğe gider, adımı da ona göre atılır. Parlamento daha önce anayasa ile ilgili bu konuda bir karar verdi. Yeni bir karar verir mi vermez mi? Onu da görürüz" değerlendirmesini yaptı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli de önceki gün "Yüzde 50+1, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin mihveridir, bu konuda verilecek taviz, yeni yönetim sisteminin işleyiş ve ilerleyişini melezleştirip sakatlayacaktır" açıklamasını yapmıştı. Bu tartışmalar sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli dün bir araya geldi. İki lider arasındaki görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü.

Bahçeli, kendi tasarladığı dünya haritasını Cumhurbaşkanı Erdoğana hediye etti.

SUNİ TARTIŞMALAR

AK Parti kulislerinde ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ana omurgasını oluşturan 50+1den geri dönüşün şu anda söz konusu olmayacağı belirtiliyor. Mecliste şu anda ne Millet İttifakının ne de Cumhur İttifakının anayasayı değiştirecek yeterli sayısı bulunmuyor. AK Parti kaynaklarına göre bu sebeple Suni tartışmalar yapılıyor. AK Partinin üzerinde çalıştığı yeni anayasa taslağında da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Cumhurbaşkanının 50+1le seçilmesi konusunda herhangi bir değişiklik öngörülmüyor. Taslakla ilgili yapılan değerlendirme toplantılarında Erdoğanın bu konuyu Dokunulmaması gereken alanlar olarak nitelendirdiği öğrenildi.

Kaynak : Türkiye

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 07 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı