KYK Kredi Borçları İçin Flaş Gelişme

KYK kredi borçları hakkında TBMM'ye bir gün içinde 4 kanun teklifi geldi. Meclisin açılması ile TBMM'ye gelen tekliflerin detayları ve süre hakkında işte detaylar

Gündem 02.10.2020, 10:59
KYK Kredi Borçları İçin Flaş Gelişme

Son dakika : KYK borçları için flaş gelişme.

TBMM nin açıldığı ilk gün TBMMden son dakika haberleri geldi. Plan ve Bütçe Komisyonu sayfasında yayımlanan duyuruda kanun tekliflerinin detaylarına yer verildi.

BUGÜN GELDİ

Bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu na 4 KYK borcu teklifi geldi. Gelen tekliflere bakıldığında KYK borçları düzenlemesinin ön planda olduğu görüldü.

İLK TEKLİF

Meclise gelen ilk teklifte MHPli Olcay Kılavuz, sadece ana paranın tahsil edilmesi gerektiğini istedi. İşte kanun teklifinin detayları:

Teklifin Başlığı    16/8/1961 Tarihli ve 351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
Teklifin Özeti    Teklif ile, öğrenim ve katkı kredisi sözleşmelerinin oluşturulması ile mevcut borçların tahsilinde yalnızca anaparanın dikkate alınması amaçlanmaktadır.

İKİNCİ TEKLİF

CHPli Neslihan Hancı tarafındna TBMMye sunulan kanun teklifinde KYK borçlarının silinmesi istendi. İşte kanun teklfiinin detayları:

Teklifin Başlığı    351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
Teklifin Özeti    Teklif ile, öğrencilerin yükseköğrenim kredi borçlarının silinmesi ve hâlihazırda kullandırılmakta olan öğrenim ve katkı kredilerinden dolayı gelecekte öğrencilere borç tahakkuk ettirilmemesi amaçlanmaktadır.

ÜÇÜNCÜ TEKLİF

HDPli Dersim Dağ tarafından verilen kanun teklifinde de borçların silinmesi istendi. İşte teklifin detayları:

Teklifin Başlığı    Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi
Teklifin Özeti    Teklif ile, yükseköğrenime başlayan öğrencilere eğitim dönemleri boyunca karşılıksız burs verilmesi ve hâlihazırda öğrenim kredisi kullanmış öğrencilerin borçlarının silinmesi amaçlanmaktadır.

DÖRDÜNCÜ TEKLİF

TBMMye sunulan diğer kanun teklifi de CHPli Secda Erdan Kılıç  tarafından verildi. Söz konusu teklifinde burs ve kredi miktarına zam yapılması, geri ödemelerde faiz alınmaması ve ödemede kolaylık sağlanması istendi.

İşte kanun teklifi detayları:

Teklifin Başlığı    351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
Teklifin Özeti    Teklif ile, öğrenim kredisi alan öğrencilerin aldıkları kredi miktarının artırılması, öğrenim kredisinin faizsiz olarak verilmesi ve öğrenim kredisi borçlarını ödeme hususunda kolaylık sağlanması amaçlanmaktadır.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Kanun teklifleri bugün TBMM de komisyonlara geldi. MEclisin açılması ile birlikte teklifler, önümüzdeki günlerde gündeme gelecek. Komisyonda oylamada teklif kabul edilirse TBMM Genel Kurulu na sevk edilecek. 

Kaynak: Ajans Kamu
Yorumlar (0)
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43