'Libya modeli' Atina'yı korkuttu

Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı'nın, "Filistin ile deniz yetki anlaşması imzalayalım" önerisi Atina'yı hareketlendirdi.

Gündem 20.05.2021, 12:33
'Libya modeli' Atina'yı korkuttu

Yeni Şafakın manşetine taşıdığı emekli Tümamiral Cihat Yaycının Türkiyenin Filistin ile münhasır ekonomik bölge (MEB) anlaşması yapması önerisi Yunanistanı telaşlandırdı.

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycının "Türkiye ile Filistin arasında Deniz Yetki Alanları Sınırlandırma Anlaşması" önerisi, Yunanistan ve GKRYde büyük paniğe neden oldu. Yunan Dışişleri Bakanı Nicos Dendias, önerinin gündeme gelmesinin ertesi günü apar topar İsrail ve Filistine gitti.
DENDİASA SERT TEPKİ

Yunan Bakan Dendias, Yaycının açıklamalarının Yeni Şafak Gazetesinde "Filistine Libya modeli" manşetiyle yayınlandığı gün Filistinin Atina Büyükelçisi Maruan Tumbasi ile görüştü. Tumbasi, Dendiasa "Mağdur ile caniyi eşit tutuyorsunuz" sözleriyle tepki gösterdi.

Dendias, son dakika kararlaştırılan 18 Mayıs tarihli İsrail ve Filistin ziyaretinde de şokla karşılaştı. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad al Maliki, "Atinanın İsrail ile dost olduğu"nu söyleyerek görüşmeyi reddetti. Kudüste İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ile bir araya gelen Dendias sonunda Filistin Yönetimi Başbakanı Muhammed Iştiyye ile görüşebildi.
ZİYARET BİTTİ YİNE KINADI

Dendias, İsrail ve Filistin arasında arabuluculuk gösterisi yapamadığı gibi, bu ziyareti Yunan basınında ağırlıklı olarak Türkiye ve Filistin arasında olası bir MEB anlaşmasına karşı apar topar bir ziyaret şeklinde yorumlandı. İsrail ve Filistin ziyaretinde Orta Doğuda beklediği arabulucu rolünü üstlenemeyen Dendias, temasları sonrası Twitter mesajlarında da İsrail yerine Filistini kınayan açıklamalarda bulundu.

Kıymet Sezer

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
18°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:10
İkindi 17:09
Akşam 20:45
Yatsı 22:36