Mardin Türkiye'nin petrol ihtiyacının yüzde 15'ini karşılayacak iddiası

Mardinli jeoloji mühendisi Fahri Çelik, yaptığı çalışmalar kentte Türkiye’nin yüzde 15 oranında ihtiyacını karşılayacak petrol rezervinin olabileceğini ileri sürdü.

Gündem 17.11.2022, 13:43
Mardin Türkiye'nin petrol ihtiyacının yüzde 15'ini karşılayacak iddiası

Mardinde jeoloji mühendisi olarak çalışmalarına devam eden Fahri Çelik, kentin Çimenli bölgesinde petrol bulunabileceğini iddia etti. Çelik, bu gölgede bulunan rezerv sayesinde Mardinin tıpkı Batman gibi Türkiyenin petrol ihtiyacını karşılayabileceğini savundu. Çelik, "Mazıdağı ve Kızıltepe arasında bulunan petrol yatakları tıpkı Batman gibi Türkiyenin petrol ihtiyacının yüzde 15ni karşılayabilir. Bu oranda Türkiyenin dışa bağımlı olmasını engelleyebilir” dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin petrol konusunda çok zengin bir bölge olduğunu belirten Çelik, “Şu anda petrol 1940dan itibaren Batmanda çıkarılıyor. Petrol yataklarında 70 yıl kadar kayda değer bir azalma olmamıştır. Jeolojik olarak veya kireç taşlarının oluşumu üzerine yaptığım araştırmalar neticesinde ikinci Batman olarak Mardin ilini görebiliyorum. Mardinde gerekli çalışmalar yapılırsa Türkiyenin yüzde 15 oranında petrol ihtiyacını karşılayabilir. Benim yaptığım araştırmalar neticesinde Mazıdağı ve Kızıltepe bölgeleri arasında kalan Çimenli bölgesinde petrol olduğunun tespitini yapmış bulunmaktayım” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiyenin dışa bağımlı olmasını engelleyebilir”

Batman ve Mardinde bulunan Çimenli bölgesinin birbirine çok benzer olduğunu aktaran Çelik, “Mazıdağı ve Kızıltepe arasında bulunan petrol yatakları tıpkı Batman gibi Türkiyenin petrol ihtiyacının yüzde 15ni karşılayabilir. Bu oranda Türkiyenin dışa bağımlı olmasını engelleyebilir. Çimenli bölgesinde olan petrolü yaptığım çalışmalar neticesinde tespit ettim. Kireç taşına, fay hatları ve kayaçların yaşlarına bakarak tespit edilebiliyor. Özellikle Şelmo bölgesi ve Çimenli bölgesinin yapısı birbirine benzerdir. Mardinin yapısına baktığımız zaman bütünüyle kireç taşından oluşmuştur. Bu oluşumu Midyat formasyonu olarak adlandırmaktayız. Zemini kireç taşı olduğu için sağlamdır. Kireç taşının bulunduğu bölgelerde petrol mevcuttur. Bizim bölgemiz de Konya Ovası gibi değildir. Su çekildiği zaman herhangi bir çökme olmuyor. Batmana bakıldığı zaman oranın kayaçlarının yaşları, bileşimleri ve formasyonu Kızıltepe ve Mazıdağı bölgeleri arasında Çimenli bölgesiyle aynıdır" ifadelerinde bulundu.

Mustafa Kurtulan

Kaynak: İHA
banner183
Yorumlar (1)
Muallim 2 hafta önce
Mardin Midyat yolu.Midyat yönü Estel bölgesine girmeden sağdaki tarlalardaki beton kapakları araştırın.40/50 yıl önce oralarda ne arandı ne bulundu da üstleri betonla örtüldü...
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı