Market genelgesine vatandaşlardan tepki var

Vatandaş bu kısıtlama hakkında ne düşünüyor? Kimi, küçük esnaf daha çok iş yapsın diye destek verdi. Kimi ise "Yasaklanan ürünleri alınca virüs mü bulaşıyor?" diye tepki gösterdi.

Gündem 05.05.2021, 01:16
Market genelgesine vatandaşlardan tepki var

YASAKLANAN ÜRÜNLER VİRÜS MÜ BULAŞTIRIYOR

Özer Öztürk: Pandemi başladıktan bu yana bu yasakların birçoğunun niye alındığını anlamış değilim. Geçmişte saat 20.00’dan önce kuaföre gittiğin zaman virüs bulaşmıyordu, 20.00’dan sonra gittiğin zaman bulaşıyordu. Bunun gibi aklın alamayacağı bir sürü yasak var. Şimdi marketler açık. Market açıkken müşteri geliyor, yasaklanan ürünleri alsa ne olur, almasa ne olur? O ürünleri aldığı zaman virüs mü bulaşıyor da İçişleri Bakanlığı bunları yasaklıyor? Ben hiç anlam veremiyorum. Saçma olduğunu düşünüyorum.

Medeni Tan: Rekabet ortadan kalkıyor, hiç güzel bir şey olmuyor. Her ürünün her yerde satılması lazım ki rekabet olsun, fiyatlar düşsün. Bir ürünü tek mağaza sattığı zaman haliyle fiyatı yüksek oluyor. Güzel bir durum olmuyor.

HER MAHALLEDE ZİNCİR MARKET VAR

Kasım Gördü: Alınan karar doğru. Zincir marketler küçük esnafı bitirme noktasına getirdi. Her mahallede zincir market açıldı. Gıda ve temizlik haricinde ürün satış yasağı doğru ve yerinde bir karar. Zincir market sahipleri başka işlerden de para kazanırken küçük esnafın tek gelir var. Küçük esnaf hem fiyat olarak hem de iş kolu olarak zincir marketlere karşı durması çok zor.

HER ZAMAN YASAKLANMALI

Özge Zaim: Küçük esnaf zaten zor bir süreçten geçiyor. Alınan karar küçük esnafa bir nebze olsun nefes almasını sağlayacaktır. İnsanlar temel ihtiyaçlarını genellikle AVMlerden alıyordu. Gıda ve temizlik haricinde ürün satmaları haksız rekabete yol açıyordu. Pandemi döneminde değil genel olarak yasaklanmalı diye düşünüyorum.

ESNAFI DA DÜŞÜNMEK LAZIM

Selma Taşoğlu: Genelgeyi olumlu buluyorum. Böyle olması gerekiyor. Aslında temel ihtiyaçlarımızı marketten ya da herhangi bir yerden yani diğer esnafları da düşünmek lazım doğru karar verildiğini düşünüyorum.

LASTİKÇİ NE KAZANACAK?

Fırat Taşoğlu: Doğru bir karar herkesin yiyeceği bir ekmeği, bir kısmeti var. Market lastik satarsa, lastikçi nasıl kazanacak? Hırdavat satarsa nasıl iş yapacak? Genelgeyi doğru buluyorum.

Yaşar ANTER / Ali Ekber ŞEN / Kemal ATLAN / Batuhan SERİM

SÖZCÜ

Yorumlar (0)
15°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 12 Mayıs 2021
İmsak 03:58
Güneş 05:42
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:19
Yatsı 21:56