'Marmara'yı foseptik gibi kullanmışız'

Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Büyükakın, Marmara'yı saran müsilaj konusunda "Sadece ön arıtmadan geçen bir atık suyu açık denize derin deşarjlarla boşaltmışız" dedi

Gündem 05.06.2021, 14:42
'Marmara'yı foseptik gibi kullanmışız'

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın deniz salyası (müsilaj) konusunda ortak hareket edilmesi gerektiğini belirterek "Samimi bir itirafta bulunmak gerekirse, adeta Marmarayı bir foseptik gibi kullanmışız yani sadece ön arıtmadan geçen bir atık suyu açık denize derin deşarjlarla boşaltmışız" dedi. Büyükakın bunun da Akdenizden Karadenize doğru dip akıntısı yoluyla Karadenize gideceğinin düşünüldüğünü anlatarak "Bu yolla devam etmişiz. Aynı zamanda Tuna Nehri üzerinden ve Karadenizin diğer bölgelerinden, Karadenize kıyısı olan diğer ülkelerden ve Karadeniz üzerinden Marmaraya gelen kirlilik kaynaklarını da düşünmek ve bunu da eylem planımıza dahil etmek gerekiyor. Yani sınır ötesi durum da Marmara ekosistemini etkiliyor" ifadesini kullandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve MBBnin iş birliğiyle çevrim içi düzenlenen "Marmara Denizinde Müsilaj Problemi ve Çözüm Önerileri" başlıklı çalıştayda konuşan Büyükakın, MBB üyelerinin ortak bir eylem planı konusunda hem fikir olduğunu belirterek, şöyle konuştu: Yaklaşık Marmara Denizine yapılan deşarjın yüzde 50sine, yüzde 52sine yakını biyolojik ve ileri biyolojik arıtma yapılmadan yapılan deşarjlar. Bunun önüne geçilmemesi halinde bu problemi devam ettireceğini biliyoruz.

MÜSİLAJ SORUNUNU ARITMAYLA YENERİZ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan, Marmara Denizinin etrafında yaşayan nüfustan, endüstriyel faaliyetlerden ve tarımsal faaliyetlerden diğer denizlere göre daha fazla etkilendiğini söyledi. Karahan, bu durumun Marmara Denizinin ekolojisine önemli oranda baskı oluşturduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti: Bu baskılar sonucunda müsilaj denilen ciddi bir deniz kirliliği sorunuyla karşı karşıya kaldık. Müsilaj problemine neden olan ana kaynakların, iklim değişikliği nedeniyle deniz suyu sıcaklığının aşırı yükselmesi, Marmara Denizinin durgun yapısı ve azot ve fosfor birikimleri olduğunu görüyoruz. Bu ilk ikisine çok müdahale etme şansımız yok. Bu problemin yönetilebilen tek kaynağının azot ve fosfor birikiminden kaynaklanan kirlilik olduğunu değerlendiriyoruz. Azot ve fosfor birikiminin neden olduğu kirliliğin ana kaynağının arıtılmadan denize verilen atık su olduğu da herkesin malumu. Bu husus, ocak ayında belediyelerimize ve illerimize bildirildi. Gerekli dönüşüm çalışmalarının ivedilikle başlatılmasını istedik.

ATIK SU ARTIMA TESİSLERİNİN KAPASİTESİ ARTIRILMALIDIR

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) "Deniz Salyası Eylem Planı Toplantısı" raporunda müsilajın temel sebebinin kent, sanayi ve tarım kaynaklı besin yükü ve beraberinde gözlenen aşırı biyolojik üretim olduğu kaydedildi. Raporda şunlar kaydedildi: Aşırı besin yükü müsilaj gibi çevresel krizlere sebep olmaktadır. Atık su arıtma tesislerinin yetersizliği müsilaj ve benzeri sıkıntıların görülme sıklığını artırmaktadır. Mevcut atık su arıtma tesislerinde proses ve kapasite yeterliliği sağlanmalıdır. Atık sularını merkezi kentsel atık arıtma tesisi havzasındaki atık su kanal şebekesine deşarj eden organize sanayi bölgeleri ve tekil sanayi tesislerinin etkin izleme ve denetimleri ile öncelikli ve tehlikeli maddeleri belediye kanal şebekesine deşarj etmeleri önlenmelidir.

Türkiye

Yorumlar (0)
20°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:46
Yatsı 22:37