Melih Bulu'yu görevden aldıran isim belli oldu!

Melih Bulu'yu rektörlükten aldıran isim belli oldu! YÖK istifasını istedi; Bulu ‘Etmem, Cumhurbaşkanı’yla görüşeceğim’ dedi

Gündem 16.07.2021, 15:31
Melih Bulu'yu görevden aldıran isim belli oldu!

YÖK istifasını istedi; Bulu ‘Etmem, Cumhurbaşkanı’yla görüşeceğim’ dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevinden alınan Melih Bulunun, YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından Ankaraya çağrıldığı ortaya çıktı. Bulu, istifasını isteyen Saraça "Etmem, Cumhurbaşkanıyla görüşeceğim" dedikten sonra ipler koptu!

Sözcüden İsmail Saymazın haberine göre; YÖK Genel Kurulu geçen çarşamba günü Boğaziçi Üniversitesi gündemiyle olağanüstü şekilde toplanmadan önce Rektör Melih Bulu Ankara’ya çağrıldı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, makamına davet ettiği Melih Bulu’ya “Ayrılın, istifa edin. Biz de kabul edelim” dedi. Bu teklifi geri çeviren Bulu, Saraç’a “Ben Cumhurbaşkanı’yla görüşürüm” diye yanıt verdi.

“YÖK’Ü TAKMIYOR”

Bulu’nun yanıtı Saraç’ ı ve YÖK üyelerini kızdırdı. Bu yanıt kurum tarafından “YÖK’ü takmıyor” şeklinde yorumlandı. Bunun üzerine olağanüstü toplanan YÖK Genel Kurulu, oy birliğiyle Melih Bulu’nun görevden alınmasını kararlaştırdı.

Karar aynı gün Beştepe’ye giden YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bildirildi. Erdoğan da YÖK’ün talebini aynı gün kabul etti. Melih Bulu yayımlanan kararnameyle görevinden alındı.

TURAN: BAŞARALI OLMADI

Bu arada Bulu’nun rektörlük görevinden alınması AK Parti’de de memnuniyet yarattı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, SÖZCÜ’nün sorusu üzerine şunları söyledi: “Bence atanması usule uygundu. Ancak gelen tepkilerden sonra kimliğini gizleyerek “Eskiden CHP’liydim” demesi eleştiri konusu olmuştu. AK Partili olmak suç değil. Başarılı olamadı. Uyum sağlayamadı. Cumhurbaşkanımız da bu süreci değerlendirdi.”

Kaynak : Sözcu

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 24 Temmuz 2021
İmsak 03:55
Güneş 05:45
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:37
Yatsı 22:18