Muhtarlar günü ne zaman? Muhtarlar günü 2021 tarihi

Yerel demokrasinin en alt birimi olan muhtarlık müessesesi 1829'dan bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Köy ve mahallelinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı olan muhtarlar için, yılda bir gün Muhtarlar Günü olarak kutlanıyor. Peki, Muhtarlar Günü ne zaman 2021?

Gündem 13.10.2021, 16:24
Muhtarlar günü ne zaman? Muhtarlar günü 2021 tarihi

Arapça da seçilmiş kişi olarak tanımlanan muhtar, köy veya mahalle halkı tarafından seçilir. Görev süresi 5 yıl olan muhtarlara özel olarak ilan edilen Muhtarlar Gününün ne zaman kutlandığı merak ediyor. Peki, Muhtarlar günü ne zaman? Muhtarlar günü 2021 tarihi…

Muhtarlar günü ne zaman?

19 Ekimin "Muhtarlar Günü" ilan edilmesine ilişkin genelge, Resmi Gazetenin 2015 yılında mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Genelgede, şunlar kaydedildi:

"Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonunun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak belirlenmesi uygun görülmüştür. Muhtarlar Günü kapsamında yapılacak etkinlikler, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde yürütülecektir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı