O avukatlar atılacak: Adalet Bakanlığı ve AK Parti harekete geçti

Avukat Ebru Timtik'in DHKP-C talimatıyla başladığı ölüm orucunda hayatını kaybetmesi, "terör örgütü üyesi" avukatları yeniden gündeme getirdi. Avukatlık Kanunu'na "Terör örgütleriyle irtibatlı olanlar hakkında meslekten çıkarma cezası uygulanır" şeklinde bir maddenin eklenebileceği belirtiliyor.

Gündem 04.09.2020, 11:02
O avukatlar atılacak: Adalet Bakanlığı ve AK Parti harekete geçti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanın "Avukatların meslekten men edilmeleri tartışılmalı" sözlerinin ardından avukatlar hakkında disiplin cezasının uygulanacağı haller yeniden belirlenecek.

Erdoğan, 2020-2021 Adli Yılı açılışında, açlık grevinde ölen DHKP-Cli Ebru Timtikin pankartının İstanbul Barosuna asılmasına sert tepki göstermiş ve "Önümüzdeki dönemde avukatlıktan teröristliğe uzanan bu kanlı yolun önünü kesmek için gerekeni yapacağız" demişti. Erdoğanın tepkisinin ardından Adalet Bakanlığı ve AK Partinin hukukçu kurmayları harekete geçti.

134. MADDEDE DEĞİŞİKLİK

Özellikle Avukatlık Kanununun, "Disiplin cezalarının uygulanacağı haller" başlıklı 134. maddesinde düzenleme yapılmasının planlandığı öğrenildi. Söz konusu madde, "avukatlık onuruna, düzen ve gelenekleri ile meslek kurallarına uymayan eylem ve davranışlarda bulunanlarla, mesleki çalışmada görevlerini yapmayan veya görevinin gerektirdiği dürüstlüğe uygun şekilde davranmayanlar" hakkında ilgili disiplin cezalarının uygulanacağını hüküm altına alıyor. Ancak söz konusu maddede disiplin cezasına konu eylemlerin açık bir şekilde belirtilmemesi nedeniyle baroların işlem yapmadığı ifade ediliyor.

"ÖRGÜTLE İRTİBATLI OLANLAR" İFADESİ EKLENECEK

Bu kapsamda, disiplin cezalarının uygulanacağı hallerin net ve açık bir şekilde yeniden belirleneceği bir düzenleme üzerinde durulduğu belirtiliyor. Yapılacak değişiklikle kanuna, "Terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı olanlar hakkında meslekten çıkarma cezası uygulanır" şeklinde bir maddenin de eklenebileceği kaydediliyor. AK Partinin hukukçu kurmayları, "Fiil tanımı ve somut bir kavram olmadığı için var olan disiplin hükümleri uygulanmıyor. Bizim buna yeni bir tanım getirmemiz gerekiyor. O yüzden maddeyi açık açık yazacağız" ifadelerini kullandı.

YENİ BİR DİSİPLİN MEKANİZMASI

Öte yandan, avukatlarla ilgili disiplin soruşturmalarını her baro kendisi yapıyor. Ancak disiplin soruşturması süresinin çok yavaş ilerlemesi ve bu nedenle soruşturmaların bir türlü sonuçlandırılmaması nedeniyle, bunları denetleyen yeni bir disiplin mekanizmasının oluşturulması için de çalışma yapıldığı öğrenildi.

DHKP-Cli Timtikin Savcı Kiraz şehit edilmeden 20 gün önce "Devlet kimseyi sonsuza kadar koruyamaz" dediği ortaya çıktı

Cezaevinde başlattığı eylem sonucu ölen terör örgütü DHKP-C üyesi Ebru Timtikle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Timtikin, 11 Mart 2015 tarihinde katıldığı TV yayınında Berkin Elvanın hesabı sorulacak. Devlet kimseyi sonsuza kadar koruyamaz ifadelerini kullandığı ortaya çıktı. Bu sözlerden 20 gün sonra, 31 Mart 2015 tarihinde DHKP-Cli Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol, Berkin Elvan dosyasına bakan Savcı Mehmet Selim Kirazı makamında şehit etti. Terörist Timtikin ölümüyle ilgili CHPli ve HDPli çok sayıda isim taziye mesajı yayımladı.

Osman Özgan

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
banner51
19°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen Taşeronların İşkolu Değişmeli Mi ?
Kadroya Geçen Taşeronların İşkolu Değişmeli Mi ?
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 05:19
Güneş 06:45
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:09
Yatsı 20:29