Omicron yayılımı Meclis'te de arttı

Türkiye'de vaka rekorları kırılmasına sebep olan Omicron varyantı, Meclis'i de vurdu. Bazı isimler ikinci kez virüs kaparken son 10 gün içinde AK Parti'den toplam 9 milletvekili Covid-19'a yakalandı.

Gündem 12.01.2022, 09:10
Omicron yayılımı Meclis'te de arttı

Covid-19un Omicron varyantı tüm dünyada vaka rekorları kırılmasına sebep olurken, Türkiyede de salgının başından bu yana hem vaka sayılarında hem de test pozitifliği açısından en yüksek değerler çıkmaya başladı. Omicrondan Mecliste milletvekilleri de nasibini aldı. Milletvekilleri arasında virüsün yayılımı arttı.

VAKALARIN YÜZDE 62Sİ MARMARADAN

Türkiyede son 10 günde aktif vaka sayısı rekor kırarak, 600 bini aştı. Testlerin pozitif çıkma oranı da yüzde 16nın üzerine çıktı. Bu rakamlar salgının başından bu yana en yüksek seviye olarak tespit edildi. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 25-31 Aralık döneminde tespit edilen vakaların yüzde 62,5i Marmara Bölgesinden çıktı. Türkiyedeki toplam vakalar içindeki en düşük paya ise Doğu Anadolu Bölgesi sahip. 25-31 Aralık döneminde Doğu Anadolu Bölgesinin toplam vaka içindeki payı binde 6da kaldı.

TBMM DE ARTIŞTAN NASİBİNİ ALDI


Omicron sebebiyle artan salgının şiddeti TBMMyi de etkiledi. Uzun zamandır, pozitif vaka rastlanmayan Mecliste milletvekilleri art arda Covid-19 olmaya başladı. TBMMde salgının başından bu yana Covid-19a yakalanan milletvekili sayısının 200ü aştığı belirtildi. Milletvekilleri arasında testlerin pozitif çıkma oranı bir dönem yüzde 30lara ulaşmıştı. 4 doz aşı yaptırmalarına rağmen, Omicronun etkisiyle son 10 günde çoğunluğu AK Partiden olmak üzere milletvekilleri yeniden virüse yakalanmaya başladı. Edinilen bilgilere göre AK Partiden Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, İstanbul Milletvekili Mustafa Demir ve Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal ikinci kez virüs kaptılar. Covid-19a yakalanan AK Parti milletvekillerinden sadece Bülent Tüfenkçi kısa süre hastanede tedavi gördü. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile AK Parti milletvekillerinden Emine Sare Aydın, Salih Cora, Emine Nur Günay ve Orhan Erdemin tedavi süreçleri ise evde devam ediyor. CHPden de İzmir Milletvekili Atilla Sertel ile Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer son dönemde Covid-19 geçirenler arasına girdi.

AŞININ ETKİSİ GÖRÜLÜYOR

İkinci defa Covid-19a yakalananlar dahil milletvekillerinin tamamının aşının etkisiyle hastalığı hafif geçirdikleri öğrenildi. AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, "Aşılar toplumsal sağlığın korunması ve toplumsal bağışıklığın kazanılması açısından çok önemli. Unutmayalım, aşı hastalıkları önleyebilir veya daha hafif seyretmesini sağlar. Lütfen aşılarımızı zamanında olalım" diyerek aşının önemine dikkat çekti.

YÜCEL KAYAOĞLU

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı