Oruç Reis'in yeni rotası Meis'in güneyi

Oruç Reis'in yeni rotası Meis'in güneyi: Bakım sonrası yola çıkacak Oruç Reis bölgede 2 ay boyunca araştırma yapacak

Gündem 16.09.2020, 11:35
Oruç Reis'in yeni rotası Meis'in güneyi

Son bir ayda yayımlanan üç Navtex ile Türkiyenin deniz yetki alanlarının en güneyinden başlayarak kuzeye doğru ilerleyen Oruç Reisin bakım sonrası rotası Meisin güneyi olacak. Oruç Reisin bu bölgedeki araştırmalarının 2 ayda tamamlanması bekleniyor.

Sismik arama ve araştırma faaliyetlerinin ardından Antalyaya gelen Oruç Reisin yeni rotası belli oldu. Oruç Reis, çalışmalarına ara vererek hafta sonu Antalya Limanına döndü. Geminin, gerekli bakım ve onarım çalışmaları ardından görevine devam edeceği açıklandı. Oruç Reisin Türkiyenin BMye 2004 yılında bildirdiği kıta sahanlığında yürüttüğü faaliyetler, Yunanistan ile müzakereye konu değil. Bu doğrultuda Oruç Reisin bölgedeki planlı faaliyetlerinin, bakım onarım ve personel değişimi ardından tamamlanması için geminin yeniden bölgeye gönderilmesi bekleniyor.

YENİ NAVTEX YAYIMLANACAK

Oruç Reis, 9 Ağustosta Türkiyenin deniz yetki alanlarının en güneyinden başlattığı faaliyetlerini, yayınlanan diğer iki Navtex ilanıyla birlikte kuzey istikametine doğru sürdürdü. Geminin bir sonraki görev sahasının ise Meis Adasının hemen güneyindeki deniz yetki alanlarını kapsaması planlandı. Bu doğrultuda yeni Navtex ilanının koordinatlarının Meis ve Rodos adası karasularının bitiminden itibaren başlatılması bekleniyor. Oruç Reisin şu ana kadar güneybatı-kuzeydoğu istikametinde taradığı bu alanlar, Meis güneyi de dahil olarak tamamlandıktan sonra, güneydoğu-kuzeybatı hatları boyunca 90 derece kesen hatlar üzerinden bir kez daha taranacak ve bölgedeki sismik araştırma faaliyetinin ilk aşaması tamamlanmış olacak.


Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Deniz Kuvvetlerimize ait fırkateyn ve korvetler, Doğu Akdenizdeki yetki alanlarımızda çalışmalarını sürdüren Oruç Reis araştırma gemisine refakat-koruma görevini kararlılıkla sürdürüyor. Bölgede hiçbir hukuksuzluğa ve kabadayılığa izin verilmeyecek! ifadeleri kullanıldı.

3 AYLIK BİR PLANLAMA

Oruç Reisin bölgedeki faaliyetleri, 3 aylık bir planlamayı kapsıyordu. Görevin ilk bir ayında yaklaşık 3 bin 500 kilometrelik bir alanda tarama yapıldı. Planlamalar doğrultusunda bölgede toplam 15 bin kilometrelik alan taranacak ve çalışmalar 2 ay daha devam edecek.

Kıymet Sezer

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
banner51
25°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 05:15
Güneş 06:41
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:16
Yatsı 20:36