PKK aşiretlerle çatışıyor

Suriye'nin doğusundaki Deyrizor kentinde terör örgütü PKK/PYD, ABD yönetimiyle hareket eden aşiretleri de hedef almaya başladı.

Gündem 30.08.2023, 14:19
PKK aşiretlerle çatışıyor

ABDnin müttefiki Türkiyenin tüm itirazlarına rağmen desteğini sürdürdüğü terör örgütü PKK ve uzantıları, şimdi de Suriyenin doğusunda Washington yönetimiyle hareket eden Arap aşiretleri hedef almaya başladı. Arap aşiretlerle PKK arasında uzun yıllardır olduğu bilinen ve her geçen gün büyüyen çatlak, PKKnın Ahmet el-Habil isimli bir aşiret liderini tutuklamasıyla sıcak çatışmaya dönüştü. Çatışmalarda en az 3 kişi hayatını kaybederken, yerel halk ABDnin finanse ettiği ve yoğun bir şekilde mühimmat sağladığı PKK ve Suriyede kurduğu çatı örgütü Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) karşı isyan bayrağını açtı. Bölgedeki birçok aşiretin, terör örgütü aleyhine başlayan eylemlere destek verdiklerini açıkladı.


Tansiyon yüksek

Yerel kaynakların aktardığı bilgiye göre pazartesi günü Suriyenin doğusunda yüzlerce ABD askerinin konuşlu olduğu bir bölgede PKK, Arap aşiretlere saldırdı. Çıkan çatışmada 3 kişinin öldüğü bildirilirken, ABDli generallerin tansiyonu düşürmeye çalıştığı belirtildi. Aşiretler ile PKK/YPG arasındaki çatışmaların, merkeze bağlı Tel Feddin, Sur, Direnc, İzbe, Meamel ile Ebu Hammam köylerinde sürdüğü açıklandı.

Aşiret mensuplarının, söz konusu köylerde terör örgütü PKK/YPGnin hücrelerine saldırdığı belirtildi.

Aşiret liderine tuzak kurdular

Pazartesi günü yaşanan çatışmaların, ABD destekli PKK/YPG güçlerinin, daha önce kendileriyle hareket eden Ahmet el-Habil isimli bir aşiret liderini ve liderlik ettiği grubun bazı üyelerini kurdukları tuzak sonucu tutukladıktan sonra yaşandığı ifade edildi. Suriyenin doğusundaki PKK işgalindeki Hasekede Pazar günü davet edildiği bir toplantıya geldiği sırada yakalanan el-Habilin, Deyrizor askeri konseyine başkanlık yaptığı bildirildi. El-Habilin, Suriyenin doğusundaki güçlü bir aşirete mensup olduğu ve bu yüzden tutuklanmasının bölgede Araplarla terör örgütü arasındaki gerilimi artırdığı belirtiliyor.

10 terörist yakalandı

Olayların ardından, terör örgütünün işgalindeki Deyrizorun batı ve kuzey kırsalındaki köylerde halk yolları kesti. Ayrıca halkın el-Sur beldesinde örgütün sözde karargahına düzenlediği baskında en az 10 teröristin yakalandığı kaydedildi. Bölgenin en büyük aşiretlerinden el-Akidata bağlı el-Bukeyyir aşiretinin ileri gelenleri, terör örgütü PKK/YPGnin Ahmed el-Habili serbest bırakması için 12 saat süre verdi. Öte yandan, Suriye Milli Ordusunun (SMO) kontrolünde bulunan alanlardaki Deyrizorlu aşiretler, sosyal medyada yayınladıkları görüntülerde, illerinde PKK/YPGli teröristlere karşı başlayan harekete destek verdiklerini duyurdu.

YENİŞAFAK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı