PKK çocuk kaçırıyor

PKK, eleman bulmakta zorlanınca gözünü Suriye'deki çocuklara yöneltti. Amude'de yaşayan 12 yaşındaki Pervin Kamuran sokakta oynarken, 16 yaşındaki Sitra Ahmet ise okul çıkışında kaçırıldı. Hoger kampına götürülen kızlardan 1 aydır haber alınamıyor. Silahlı eğitim verilen örgüt kamplarında 400'e yakın çocuk var. Yüzlerce genç PKK'dan kurtulmak için Suriye Milli Ordusu kontrolündeki bölgelere kaçtı. İstanbul'da polis, çocuklara PKK'ya katılmaları için baskı yapan 3 şüpheliyi yakaladı.

Gündem 05.01.2021, 08:45
PKK çocuk kaçırıyor

Türkiyeden örgüte katılım oranları dibe vurunca, PKK Suriyedeki çocuklara kanca attı. Terör örgütü, Suriyenin kuzeyinde işgal altında tutuğu bölgelerde, okul önlerinden çocuk kaçırmaya ve gençleri tutuklayıp zorla silah altına almaya başladı. Örgütün kaçırdığı son çocuklar Amudede yaşayan Sitra Ahmet ve Pervin Kamuran oldu. 12 yaşındaki Pervin Kamuran sokakta oynarken, 16 yaşındaki Sitra Ahmet ise okul çıkışında terör örgütü üyeleri tarafından kaçırıldı. Aradan 1 aydan fazla süre geçmesine rağmen 2 kızdan da daha haber alınamadı. Aileleri çocuklarının silahlı eğitim verilen "Hoger" kampına götürüldüğünü söyledi. Sitra Ahmetin annesi, kızının yetim olduğunu ve okulun önünden PKKya bağlı sözde "devrimci genç yapılanması" tarafından kaçırıldığını, defalarca başvurmasına rağmen örgüttün cevap alamadığını anlattı.

400 ÇOCUK PKKNIN ELİNDE

Yerel kaynaklar Haseke ve Halepte son 2 ayda 15ten fazla çocuğun örgüt tarafından kaçırıldığı bilgisini verdi. Örgüt kamplarında silahlı eğitim verilen çocukların sayısının 400e yaklaştığı vurgulandı. Zorla silah altına alınanlar sadece çocuklar da değil. Geçtiğimiz hafta Şeddadi ve Marka bölgelerinde 40tan fazla genç tutuklanarak zorla silah altına alındı. Gençlerin bazıları ev baskınlarında, bazıları ise kontrol noktalarında alıkonulup örgüt kamplarına götürüldü. Yüzlerce genç tutuklanmamak için Suriye Milli Ordusu (SMO) kontrolündeki bölgelere kaçtı. Deyrizorda da terör örgütü Aralık ayı başından bu yana onlarca genci zorla kamplara götürdü. Halk bu durumu Zhayer kasabasında büyük bir gösteri ile protesto etti. Lastik yakıp barikatlar kuran siviller, kaçırılan gençlerin bırakılmasını istedi. Ancak örgüt gösterilere mermi ile karşılık verdi. Göstericiler arasında yaralanan ve hayatını kaybedenler oldu.

Hamza Hıdır

Yorumlar (0)
16°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:31
Güneş 06:06
Öğle 13:07
İkindi 16:54
Akşam 19:59
Yatsı 21:27