PKK'nın saldırısında Kanada izi

PKK'nın önceki gece Diyarbakır'daki 8'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'na iki maket uçakla yaptığı saldırı girişimi, Mehmetçiğin dikkati sayesinde önlendi.

Gündem 20.05.2021, 13:02
PKK'nın saldırısında Kanada izi

Hürriyetten Uğur Erganın haberine göre: Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) eşgüdümlü operasyonlarıyla birbiri ardına darbe yiyerek üst düzey kadrosundan ağır kayıplar veren terör örgütü PKK, son dönemde dron ve maket uçaklarla değişik üslere saldırı girişiminde bulunmaya başladı. PKKnın son olarak önceki gece Diyarbakırdaki 8inci Ana Jet Üs Komutanlığına iki maket uçakla saldırı girişimi, daha önceki girişimlerinde olduğu gibi birlik personelinin dikkati ve alınan tedbirlerle etkisiz hale getirildi. Özellikle Kuzey Irakta PKKya yönelik hava harekatlarının ana üssü konumundaki Diyarbakırdaki üste herhangi bir hasar ve zayiat meydana gelmezken, tedbirler en üst seviye çıkarıldı.

YERİ ZOR TESPİT EDİLİYOR

PKKnın üsse yönelik havadan bombalı saldırısı önlenirken, terör örgütüne ait düşürülen dronlarla da ilgili teknik analiz çalışmalarına ağırlık verildi. Kulislerden sızan bilgilere göre, örgütün düşürülen dron ve maket uçaklarında oldukça değişik ve karmaşık bir sistemi olan çoklu frekansa sahip beyin kartlarının bulunduğu anlaşıldı. Çoklu frekans nedeniyle dronsavar ve jammerler tarafından yakalanması zor olduğu için makineli tüfeklerle düşürülen bu dronlardaki kartların Kanadada üretilmiş olması veya terör örgütünün bu ülke üzerinden temin etmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Çoklu frekans nedeniyle yakalanması zor olan bu dronların özellikle gece saatlerinde tehlikeli olabileceği belirtiliyor.

TÜRKİYE FREKANSLARI ÇÖZDÜ


Ayrıntılı teknik çalışmalar sonucu, düşürülen maket uçaklardaki tehdit frekanslar tespit edilmeye başlandı. Başta Aselsan olmak üzere Türk savunma sanayi şirketlerinin kartlarda tespit edilen çoklu frekansları tespit etmeleri sonucu, bu frekansların devre dışı bırakıldığı bildirildi.

KANADA BİZE GÖZ VERMEMİŞTİ

Şüphelerin yoğunlaştığı Kanada, Dağlık Karabağda Azerbaycana destek verdiği gerekçesiyle Türkiyenin ürettiği "İHA/SİHAların gözü" olarak bilinen "wescam lazer işaretleyici kameraların" Türkiyeye satışına yasak getirerek, ambargo uygulamaya başladı. Ancak Kanadanın bu hamlesi boşa çıktı. Aselsan, İHA/SİHAların kritik alt sistemlerinden birisi olan "Elektro-Optik Keşif Gözetleme ve Hedef Tespit Sistemi-CATS"i tamamen yerli imkanlarla üretmeyi başararak kullanıma sundu.

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar da, Kanadanın ambargo kararıyla ilgili, "Kanadanın İHA/SİHAlarımızın adeta destan yazdığı Karabağ Tek Vatan Harekatını gerekçe gösterip, SİHAmıza kullanıcının seçimiyle taktığımız faydalı yük denilen bir aksamı/kamerasını satmaması, halihazırda yerlisi ülkemiz tarafından geliştirilip, üretilip, yurt içi ve yurtdışında dahi kullanıma sunulmuşken, bizim için herhangi bir problem oluşturmaz" açıklaması yapmıştı.

TERÖRİSTLER UÇURUYOR, MEHMETÇİK DÜŞÜRÜYOR


PKK son zamanlarda maket uçak ve dronları sıkça kullanmaya başladı. Ancak tüm girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı. Son olarak 11 Mayısta, Irakın kuzeyindeki Metina bölgesinde, PKKlı teröristlerin saldırı amacıyla kullandığı maket uçak, makineli tüfeklerle vurularak düşürülmüştü.

SOFİ NURETTİN CANLARINI YAKTI

Daha önce küçük askeri birliklere de aynı yöntemle saldırı girişiminde bulunan PKKnın, saklandığı mağarada F-16lar tarafından vurularak öldürülen Sofi Nurettinin intikamını almak için ilk kez Diyarbakır gibi büyük bir üsse maket uçaklarla bombalı saldırı yapmaya çalıştığı değerlendiriliyor.

Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35