Rapçi Murda'ya ‘uyuşturucu madde kullanmaya alenen özendirme' suçundan 4 yıl hapis cezası

Murda lakaplı Mehmet Önder Doğan’ın, bazı şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği iddiasıyla yargılandığı davada mahkeme, Doğan’ın 4 yıl 2 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti.

Gündem 19.04.2022, 16:05
Rapçi Murda'ya ‘uyuşturucu madde kullanmaya alenen özendirme' suçundan 4 yıl hapis cezası

Murda lakaplı Mehmet Önder Doğanın, Duman, Pahalı ve Eh Baba isimli şarkılarında yer alan birtakım sözlerin uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımını özendirdiği iddiasıyla yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul 53.Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuksuz sanık Mehmet Önder Doğanın avukatı Ümit Gürkal Egemen hazır bulundu.

Mütalaa açıklandı

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanığın şarkıların kendine ait olduğunu kabul ettiği, ‘Duman, ‘Pahalı ve ‘Eh Baba isimli şarkılarındaki sözlerin uyuşturucu madde kullanılmasını alenen özendirecek nitelikte olduğunu belirterek, sanığın uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek suçundan zincirleme şekilde 6 yıl 3 aydan 17 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

"Hiçbir konserinde de bu şarkı seslendirilmemiştir

Esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapan sanık avukatı Egemen, ‘Bahsi geçen ‘Duman isimli şarkı müvekkilin Youtube sitesinde yayınlanmamıştır. Ayrıca hiçbir konserinde de bu şarkı seslendirilmemiştir ve ‘bakın ben kullandım, siz de kullanın şeklinde sözler yoktur. Bu nedenle mütalaaya katılmıyoruz. Müvekkilim zaten bu şarkıyı yayınlanan sosyal paylaşım platformundan kaldırmıştır ancak paylaşıldığı dönemde kopyalanıp üçüncü kişiler tarafından yayınlanmasına teknik olarak engel olamamaktadır. Söz konusu şarkı lisanslı değil, anonimdir. Müvekkilim o tarihlerde ünlü olmadığından eşe, dosta, çevresine paylaştığı bir şarkıdır ve suçun yasal unsurları oluşmamıştır. Beraatını talep ediyoruz dedi.

4 yıl 2 ay hapis cezası

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Mehmet Önder Doğanın ‘uyuşturucu madde kullanmaya alenen özendirme suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

"Bir yorum farkının olduğunu düşünüyoruz

Duruşma çıkışı açıklama yapan Murdanın avukatı Ümit Gürkal Egemen, "Savunmalarımızın tamamında, yazılı olarak da verdik bunları, Anayasanın 26, 27, ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesinin 10. maddesine göre sanat ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledik. Müvekkilimin burada kimseyi aleni bir şekilde herhangi bir kötü alışkanlığa, bunun adı ne olursa olsun özendirme, bunun iyi olduğunu göstermek gibi eylemi hiçbir zaman olmamıştır. Hiçbir sanatçının da böyle bir eylemi olamaz zaten. Bir yorum farkının olduğunu düşünüyoruz. Kararı İstinaf edeceğiz, itirazlarımız olacak. İddianame düzenlendikten sonra bir yurt dışı çıkış yasağı verilmişti. Bildiğiniz üzere müvekkilim Hollanda vatandaşı. Türk vatandaşı değil, burada ikametgahı yok. Biz de iddianame değerlendirildikten sonrasında, ifadesi alınıp yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasını talep etmiştik. Bu talebimiz kabul gördü. Bunun için duruşmalardan vareste tutuldu. Ondan dolayı bugün burada yoktu” ifadelerini kullandı.
 

Sema Demir

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı