Rezervin değeri 100 milyar dolar! Yeni müjdeler gelecek

Enerji Ekonomisi Derneği eski Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Karadeniz'de toplam 540 milyar metreküpe ulaşan doğalgazın ekonomiye 100 milyar dolar katkı sağlayacağını belirterek yeni keşiflerin de müjdesini verdi

Gündem 06.06.2021, 14:53
Rezervin değeri 100 milyar dolar! Yeni müjdeler gelecek

Türkiye Karadenizde yeni keşiflerle birlikte dünyanın enerji üssü haline geliyor. Enerji Ekonomisi Derneği eski Başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, yeni doğalgaz keşfiyle birlikte Türkiyenin 540 milyar metreküp doğalgaz rezervine ulaştığını belirterek "Türkiye, artık uluslararası doğalgaz piyasasında oyunu değiştirecek, oyun kurucu güce sahip oluyor" dedi. Rusya doğalgazının TürkAkım ile Azerbaycan doğalgazının da TANAP ile Türkiye üzerinden Avrupaya iletildiğini hatırlatan Kumbaroğlu, "TANAP da TürkAkım da Türk gazı değil. Şimdi Türkiyenin kendi gazı, denkleme eklenecek" ifadelerini kullandı.

Bulunan gaz miktarının ekonomik değerini de değerlendiren Kumbaroğlu, "405 milyar metreküp bulunduğunda Uluslararası Enerji Ajansı, 80 milyar dolarlık bir hesap yapmıştı. Buna yaklaşık dörtte biri kadar bir miktar daha eklendi. Gaz fiyatlarının gelişimine bağlı olarak değişmekle birlikte, yaklaşık 100 milyar dolarlık bir pasta ortaya çıktı. Gaz fiyatlarına göre 80 ila 100 milyar dolarlık bir değerden bahsedebiliriz" diye konuştu. Türkiyenin yıllık 50 milyar metreküp doğalgaz kullandığını dile getiren Kumbaroğlu, rezerv miktarının 10-11 yıl Türkiyeye yetebileceğini de söyledi.

AL YA DA ÖDE SÖZLEŞMELERİ BİTİYOR

Bulunan rezervler ile doğalgaz alımındaki uzun vadeli sözleşmelere gerek kalmayacağına da dikkat çeken Kumbaroğlu şunları kaydetti: Uzun vadeli, 20-25 yıllık sözleşmeler, önümüzdeki yıllarda teker teker vadesini dolduracak. Tam bu noktada da Karadenizden gelen gaz, sisteme verilmeye başlanacak. Bu da Türkiyenin elinde çok önemli bir güç olacak. Bu rekabetçi ortamda fiyatlar aşağıya inecek.


Gaz alımlarında gündeme gelen ve uzun yıllardır tartışılan al ya da öde müeyyidelerinin de sonunun geldiğini vurgulayan Kumbaroğlu, "Al ya da öde anlaşmasını bundan sonra hiç kimse Türkiyeye dayatamaz. Kimse bunu kabul etmez. Kimseye mecbur değiliz, çok şükür artık kendi gazımız var" değerlendirmesinde bulundu.

YENİ MÜJDELER GELECEK

Yeni müjdeler geleceğine de işaret eden Kumbaroğlu, "Sakarya gaz sahasında çok ciddi bir potansiyel var. Sondajlar, araştırmalar devam ettikçe bunun devamının geleceğini düşünüyorum. Sakarya gaz sahasının daha yaklaşık yüzde 20sinin sismik taraması yapıldı. Doğalgaz ve petrolde müjdeler devam edecek. Karadenizden, Akdenizden, Trakyadan, Güneydoğu Anadoludan da müjdeler gelecek" diye konuştu.

GÖZLER YAVUZDA

Karadenizdeki yeni keşfin ardından gözler Mersinin Silifke ilçesine bağlı Taşucu Mahallesi açıklarında demirleyen Yavuz sondaj gemisine çevrildi. Kıyıya yaklaşık 500 metre uzaklıkta demirleyen Yavuz, bir sonraki görevine hazırlık, bakım ve ikmal işlemlerini sürdürüyor. Altıncı nesil ultra derin deniz sondaj gemisi Yavuz, hazırlık, bakım ve ikmal işlemlerini tamamladıktan sonra yeni görev yerine hareket edecek.


GAZ İTHALATI 5-6 MİLYAR DOLAR AZALACAK

Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan gazın 2023 ve sonrasında evlere dağıtımına başlanacağını dikkat çekerek, "Üretilecek olan yerli doğalgazla, konutların 8-9 yıllık talebi karşılanabilecektir. Amasra-1 ve Tuna-1 kuyularından yıllık 20 milyar metreküp civarında doğalgaz üretilmesi durumunda, Türkiyenin yıllık doğalgaz ithalat faturası yaklaşık 5-6 milyar dolar azalacaktır" dedi.

ÜÇ ADIMDA EVLERE GİDECEK

Türkiyenin doğalgazının, 2023 yılında Zonguldak Filyostan karaya çıkarılması ve evlere ulaştırılması için çalışmalar devam ediyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından hazırlanan yol haritası çerçevesinde, gazı karaya ulaştıracak proje üç ayrı bölümden oluşacak. Bu kapsamda, entegre projenin ilk kısmındaki denizaltı doğalgaz üretim tesisleri Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesinde, ikinci kısmındaki kara doğalgaz işletme tesisi Filyos Endüstri Bölgesinde kurulacak. Her iki üniteyi bağlayacak üçüncü kısmı oluşturan doğalgaz nakil hatları ise deniz ve karada inşa edilecek. Toplam üç bölümden oluşan proje için 780 milyon lira yatırım yapılacak. Denizaltı üretim tesisinin bulunduğu yapı, denizin yaklaşık 2 bin 200 metre derinliğinde ve Filyos Endüstri Bölgesine 155 kilometre uzaklıkta Tuna-1 bölgesinin bulunduğu noktada kurulacak. Bu sistem, 2 bin 173 kilometrelik bir alan içerisinde 30-40 üretim kuyusunu birleştirip gazın boru hattıyla Filyostaki gaz işleme tesisine taşınacak. Doğalgaz, burada işlenerek Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞnin (BOTAŞ) standartlarına uygun hale getirilecek.


DIŞ BASIN: ERDOĞAN TÜRKİYEYİ ŞAHLANDIRDI

Cumhurbaşkanı Erdoğanın müjdesi dış basında da geniş yer aldı.

Reuters: Erdoğan, Türkiyenin Karadenizde 135 milyar metreküplük ek doğalgaz keşfedildiğini açıkladı.
Associated Press: Türkiye, Karadenizde yeni doğalgaz bulduğunu bildirdi. Daha önce de 405 milyar metreküp doğalgaz bulunmuştu.
Der Spiegel: Erdoğan Karadenizde yeni doğalgaz keşfini duyurdu.
Oslobodjenje (Bosna Hersek): Erdoğan Türkiyeyi şahlandırdı. Karadenizde doğalgaz keşfiyle ilgili detayları paylaştı.
Yunan Kathimerini: Türkiye, üç sondaj gemisinden ikisini kullanıyor. Her sondajdan sonra rezervlerin boyutu artıyor. Ankara; 2023te ana şebekesine gaz pompalamayı hedefliyor.
Arab News: Gaz müjdesi veren Erdoğan, Bölgeden daha fazla iyi haber gelmesini bekliyoruz dedi.

CEVDET FIRAT AYDOĞMUŞ

Türkiye

Yorumlar (0)
23°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35