Rusya'da 92 Ukrayna askeri 'insanlığa karşı suçtan' tutuklandı

Rusya Devlet Soruşturma Komitesi Başkanı Alexander Bastrykin, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne mensup 92 askerin “insanlığa karşı suçtan” tutuklandığını duyurdu.

Gündem 25.07.2022, 18:14
Rusya'da 92 Ukrayna askeri 'insanlığa karşı suçtan' tutuklandı

Rusya Devlet Soruşturma Komitesi Başkanı Alexander Bastrykin, Rusyanın Ukraynada sürdürdüğü operasyonlar çerçevesinde şu ana kadar bin 300den fazla cezai soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Rusya tarafından Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine mensup 92 askerin tutuklandığını belirten Bastrykin, 51i asker 96 kişinin de arananlar listesinde bulunduğunu söyledi. Bastrykin ayrıca, Ukraynalıların “insanlığın güvenliğine ve barışa karşı suçlara” karıştığını da sözlerine ekledi.

Ukraynada da soruşturmalar sürüyor

Ukraynada sürdürülen soruşturmalara dair Kievden yapılan açıklamada ise, Rusyanın 24 Şubatta başlattığı saldırılardan bugüne dek 21 binden fazla savaş ve saldırganlık suçu incelemesinde bulunulduğu belirtilmişti.

Mayıs ayında Ukraynada ilk savaş suçu davası görülmeye başlanmış ve mahkeme, 1 sivili öldürdüğü gerekçesiyle Rus askere ömür boyu hapis cezası vermişti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukraynayı “savaş sahnesi” olarak nitelendirmiş, araştırmacılardan ve adli tıp uzmanlarından oluşan uzmanları Ukraynaya göndermişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı