Şehitlikte hüzünlü bayram

Pınarbaşı Şehitliği'ndeki evlatlarına bayram ziyaretine giden şehit anneleri ve yakınlarının sözleri yürekleri burktu. 29 yıl önce oğlunu Şırnak'ta çatışmada kaybeden Sabahat Karaduman, '' Oğlum olsaydı ağlamazdım.

Gündem 08.07.2022, 17:42
Şehitlikte hüzünlü bayram

Kurban bayramı arifesinde Türk Bayrakları ile süslenen Pınarbaşı Şehitliğine gelen şehit yakınları Kuran-ı Kerim okuyup dua etti. Şehit yakınları, mezardaki otları temizleyip, çocuklarının kabirlerine su döktü. Sabahın erken saatlerinden itibaren şehitliğe gelen aileleri girişte askerler ellerinde kolonya ile karşıladı. Şehit olan yakınlarının mezarlarının başına giden şehit aileleri uzun süre dua etti.

Yıllar önce kardeşini, 4 yıl önce 2 kuzenini şehit vermiş

1995 yılı 11 Haziranda Tunceli Hozatta çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Er Ali Kızılkayanın ablası ve 4 yıl önce Afrin Zeytin Dalı Harekâtında iki kuzenini şehit veren Nursel Kızılkaya, ‘ Sadece bayramlarda değil, her zaman geliyoruz ziyaretine. O bizimle yaşıyor zaten. Bırakmıyoruz biz onu. Annem gelemiyor, yaşlandı artık. Yürüyemiyor. O yüzden ben geliyorum. Acımız çok büyük. Bayram günleri özellikle annem çok kötü oluyor. O da hep üzüntüden hasta oldu zaten. Bütün şehit kardeşlerimizin mekânı cennet olsun. Zor yani. Allah kimseye böyle bir acı vermesin. Biz bir de iki kuzenimizi Afrin Zeytin Dalı Harekâtında şehit verdik. Onları da şehit vereli 4 yıl oldu. Allah kimseye bu acıtmayı yaşatmasın ama devamı geliyor. Allah herkese sabırlar versin, çok zor diyerek herkesin bayramını tebrik etti.

Oğlum olsaydı ağlamazdım"

1994 yılında Şırnakta çatışmada şehit olan Murat Karadumanın annesi Sabahat Karaduman, ‘ Kasım ayının 10unda şehit oldu, 11-12 sinde geldi. Valla eskiden bir hafta içerisinde kar, yağmur ve çamur demeden haftada üç gün geliyordum. Ama şimdi bayramdan, bayrama zor geliyorum. Bazen çocuklar getiriyor, yürüyemiyorum. Böyle yani. Bir gün değil her gün işim zor benim. O olsaydı bana bakardı. Her şey konuşabiliyorum. Evde de kimse yok. "Sen ne konuşuyorsun" demiyorlar bana. Evde olsaydı ağlamazdım. Öyle işte diyerek gözyaşlarına boğuldu.

Şehit Karadumanın ablası Nurcan Güler ise, ‘ 29 yıl oldu ama acı hep taze. Hiç geçmedi hiç dinmedi. Mahşere kadar gidecek. Maneviyatı yanımızda ama keşke kendisi de yanımızda olsaydı. Ama kader böyleymiş. Artık acı dinsin herkes için ama dinmiyor. Geçen hafta Bursada da iki şehit vardı. İkisini de defnettik. Biz hep onlarla aynı acıları tazeleyerek yaşıyoruz diyerek herkese hayırlı bayramlar diledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 15 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı