Şentop, Bakan Soylu'dan bilgi ve belge istedi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya 27 Mayıs'ta bir yazı göndererek, "organize suç örgütü elebaşından ayda 10 bin dolar alan siyasetçi" iiddiasına ilişkin tüm bilgi ve belgeleri adli makamlar ile Meclis'e göndermesini talep ettiği ortaya çıktı

Gündem 06.06.2021, 15:33
Şentop, Bakan Soylu'dan bilgi ve belge istedi

Organize suç örgütü elebaşı Sedat Pekerin açıklamalarıyla hedef aldığı İçişleri Bakanı Soylu, 20 Mayıs günü katıldığı TV programında, Pekere gönderme yaparak, "Keklemişler ben ne yapayım? Kim keklemiş ise, hesabını ondan sorsun, ayda 10 bin dolar hangi siyasetçiye gönderiyorsa ondan sorsun" ifadelerini kullanmış ancak isim açıklamamıştı. Soylu, daha sonra katıldığı bir başka TV programında ise bu siyasetçinin ismini savcılığa açıklayacağını söylemişti.

Soylunun, siyaset gündemine bomba gibi düşen, "Pekerden ayda 10 bin dolar alan siyasetçi olduğu" iddiasının ardından, CHP, TBMM Başkanı Şentopa başvurarak, Soylunun iddiasının açıklağa kavuşturulmasını, bahsettiği siyasetçinin kim olduğunun açıklanmasını istemişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHPli tüm milletvekillerinin imzasının bulunduğu başvuruda, "İçişleri Bakanı Soylunun üstünü kapalı bıraktığı iddia, tüm milletvekillerini töhmet altında bırakmıştır. Demokrasi ve hukuk devleti ilkesinin üzerinize yüklediği sorumluluğu yerine getirmenizi talep ediyoruz" ifadeleri kullanılmıştı.

Kılıçdaroğlu, partisinin son grup toplantısındaki konuşmasında da, Şentopun bu ismi açıklamasını istemişti. Şentop da, "Bakan bu siyasetçinin kim olduğunu açıklamadı. Bunun açıklanmasına dair kamuoyundan da beklentiler var, biz de bu konudaki beklentilerimizi ifade ettik yazılı-sözlü olarak Sayın Bakana" açıklamasını yapmıştı.

Milliyetten Önder Yılmazın edindiği bilgiye göre, Şentop, talebini yazılı olarak 27 Mayısta iletti. Şentop yazısında, iddiaların "siyasete ve milletin iradesinin tecelligahı olan TBMMye gölge düşürdüğünü" ifade ederek, bir an önce konunun aydınlığa kavuşturulması gerektiğini dile getirdi.


Şentop, "gazi" sıfatını taşıyan Meclisin daha fazla mafya iddialarıyla anılarak yıpratılmaması ve milletin vekillerinin de zan altında kalmaması gerektiğini dile getirdiği yazısında, "Hukuki sürecin başlatılabilmesi için tüm bilgi ve belgelerin hem adli makamlara hem de Meclis Başkanlığına gönderilmesi..." ifadesini kullandı. Şentopun yazısına Soylunun henüz bir yanıt vermediği bildirildi.

Önder Yılmaz

Milliyet

Yorumlar (0)
17°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:25
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:43
Yatsı 22:34