SİHA'lardan korkup 5B'yi hedef aldılar

ABD'deki Ermeni ve Yunan lobileri, Elon Musk'ın şirketi ile haziranda uzaya fırlatılacak olan 5B uydumuzu engellemek için, ABD Havacılık İdaresine mektup yazdı.

Gündem 16.04.2021, 16:51
SİHA'lardan korkup 5B'yi hedef aldılar

Uzaya sekizinci uydusunu fırlatmaya hazırlanan Türkiye; Ermeni ve Yunanları rahatsız etti. Amerikada faaliyet gösteren Yunan ve Ermeni lobileri, Türk uydusunu uzaya fırlatacak olan Elon Muskın şirketi SpaceXi durdurmak için yoğun mesai harcamaya başladı. ABDdeki Yunan Amerikan Liderlik Konseyi ve Amerika Ermeni Ulusal Komitesi, 5B iletişim uydusunun tehlikeli askeri uygulamalara imkan tanıdığını savunarak, ABD Federal Havacılık İdaresine mektup yazdı. Mektupta "ABD, yakın müttefiki olan Ermenistan ve Yunanistanın çıkarlarını düşünmelidir. Amerika Havacılık İdaresi bu fırlatmanın önüne geçmelidir. Türkiye, uzaydaki uyduları ve karadaki askeri gücünü iyi kullanır hale gelmiştir. Bu yetenek, tehdit unsurunu beraberinde getirmektedir. Bu uydular ve askeri kabiliyet ile kaybedilen Karadağ savaşı göz ardı edilmemelidir. Kıbrıs ve Ege Denizinde de Türkiye tehdit oluşturmaktadır" denildi. Yabancı basında yer alan haberlere göre lobi çevreleri; Türkiyenin bölgesinde askeri anlamda güçlü bir konuma geldiğini, S-400ler ile birlikte ABDnin dostluğuna karşı çıkıldığını, Rusya ile yakınlaşan Türkiyenin artık dost değil düşman bir ülke sayılması gerektiğini dillendiriyor. Ayrıca Türkiyenin dış politikada hem Rusyaya hem de ABDye yakın davrandığı, bunun tehlikeli bir argüman olduğu da iler sürülüyor.

Türkiyenin uzaydaki yedinci uydusu 5A, 8 Ocak 2021 tarihinde ABDnin Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden uzaya fırlatıldı. Türksat 5A uydusu, 35 dakika sonra sinyal vermeye başladı. Fiilen çalışmaya başlayan uydu hem haberleşme hem de askeri anlamda Türkiyenin elini güçlendirdi. Ermeni lobileri o dönemde de ABDye baskı kurmuş ancak bir sonuç alamamışlardı. Haziran ayında ise Türkiyenin uzaydaki sekizinci uydusu 5B, Elon Muskın şirketi tarafından uzaya fırlatılacak. Uzayda kurulan uydu kolonileri yalnızca iletişim değil askeri anlamda da Türkiyeyi güçlü hale getiriyor. İHA ve SİHAlar bu uydulardan gelen sinyaller ile kontrol ediliyor. Dolayısıyla uzaydaki güç, dünyadaki gücü de belirliyor.

KAAN ZENGİNLİ

Türkiye

Yorumlar (0)
24°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 15 Mayıs 2021
İmsak 03:53
Güneş 05:39
Öğle 13:05
İkindi 17:01
Akşam 20:22
Yatsı 22:00