Sıra FETÖ'nün kripto öğretim görevlilerinde! 1000'den fazla kişi listede

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Maliye Mülki İdare Yapılanması gibi önemli kurumlarda çalışan FETÖ'cüleri tek tek tespit etmesinin ardından sıra akademisyen yapılanmasında yer alan, sayıları 1000'in üstündeki aktif kripto öğretim görevlilerini çökertmeye sıra geldi.

Gündem 05.11.2022, 23:04
Sıra FETÖ'nün kripto öğretim görevlilerinde! 1000'den fazla kişi listede

Sabahtan Ömer ÇELİKin haberi...

Etkin pişmanlıktan yararlanan öğretim görevlilerinin ifadelerinde örgütün zulmünden kaçışın olmadığı ve adeta köle gibi davrandıkları bir kez daha gözler önüne serildi. Örgüt, hangi üniversiteye kimin öğretim görevlisi olacağını, kiminle evleneceklerine kadar karar verdikleri hatta doğacak çocuk sayısını bile kendilerinin belirlediği ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 2011-2013 yılları arasında yapılan Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS), Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ve Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavında (ÜDS) soruların usulsüz alınarak örgüt mensuplarına dağıtılmasına ilişkin soruşturmanın kapsamı genişliyor. Ankara İl Emniyet müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 81 kente dağılarak öğretim üyesi olarak görev yapan örgüt mensuplarına yönelik 1inci dalga operasyonnda 49 şüpheliyi gözaltına aldı.

Bunlardan 19 şüpheli etkin pişmanlıktan faydalanarak mahrem yapılanmadaki 106 kişinin ismini verdi. Ekipler, Ankara merkezli 16 ilde 2inci dalga operasyonu düzenleyerek 22 kişiyi yakaladı.

FETÖ KARARGAHINDA SORU KİTAPÇIKLARI DAĞILDI
FETÖnün akademisyen yapılanmasında yer alan 1000in üzerindeki bazısı aktif görevde olan kripto öğretim görevlisinin isimleri tek tek tespit edildi. Örgütün İzmirdeki Zafer Öğrenci Yurdunu üs olarak seçtiği ortaya çıktı. Yurtta bir araya gelen üst düzey örgüt yöneticilerinin sınav sorularını kitapçık haline getirerek örgüt mensuplarına dağıttıkları tespit edildi.

KAZANDIĞINI ÖĞRENDİLER PEŞİNİ BIRAKMADILAR
Etkin pişmanlık hükümlerinden yaralanan öğretim üyesi A.Y., FETÖnün akademik yapılanmasını deşifre etti. A.Y. verdiği ifadede, "Örgüte ait evde yaklaşık 3 ay kaldım. Sınava sonuçlarının açıklanmasından sonra puanın yüksek olduğu için örgüt mensuplarından gizli üniversitelerin akademik kadro ilanlarına başvuru yaptım. Örgüt içerisinde yer alan T.Ö., İzmirde kalmamı istedi. ÖYPye başvurdum ve Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Yönetimi bölümünü kazandım. T.Ö., Gümüşhaneden görevlendirme alarak İzmire gelmemi istedi. Onların isteklerine uymayarak 2021 yılında Kütahya Üniversitesine başvurarak İşletme bölümünü kazandım" şeklinde beyanda bulundu.

"İŞTEN ATTIRIRIZ" TEHDİDİ
FETÖnün peşini asla bırakmadığını anlatan A.Y., "Kütahyayı kazanmamın ardından T.Ö. beni orada Y.E. ile tanıştırdı. Bu kişi Kütahyada öğretim üyesiydi. Üniversiteden sorumlu örgütün üst düzey mensuplarından biriydi. Daha sonra beni E.Y. isimli örgütün mensubunun evine yerleştirdiler. Üniversitede sen ve benden başka kimse olmadığını düşünüp ona göre hareket edecek diyerek ben işten attırmak ile tehdit ediyordu. Okulda baskı ve mobbing yaparız diyerek isteklerini yapmamı istediler. İzmirde bulunan tez hocam İzmire davet etti. Bunu öğrenen örgüt üyeleri bir yere gidemezsin, işini bozarız yönünde tehdit ettiler. Ben de korkumdan Kütahyadan ayrılamadım" dedi.

KAÇ ÇOCUK OLACAĞINA ONLAR KARAR VERİYORMUŞ
Öğretim görevlisi A.A., örgütün neler yapabileceğini gözler önüne serdi. A.A., beyanında "Yaklaşık bir ay önce evde kaldığım dönemde bizden sorumlu olan Y.E. isimli abi ile evlilik konusunda sıkıntı yaşadım. Sonra beni başka eve gönderdiler. Orada da ev sorumlusu E.T., beni başka bir odaya çekerek evlilik konusunu tekrar açtı. Bana, kendilerinin uygun gördüğü eş adayı ile evlilik yapmak zorunda olduğumu hatta doğacak çocuk sayısını bile kendilerinin belirleyeceğini beyan etti. Bunları yapmam durumumda hiçbir devlet kurumuma yerleşemeyeceğimi, bu olay ömür boyu karşısına çıkacağını anlattı. Bende bana ne vaat ederseniz edin kız arkadaşımdan vazgeçmeyeceğini anlattım" şeklinde ifade verdi.

KURAN-I KERİME EL BASILARAK SORU DAĞITTILAR
Etkin pişmanlık ifadelerinde; S.K., E.Y., Y.E., E.M., F.Ç., ifadelerinde; her ay belirli miktarda himmet adı altında para verdiklerini, genellikle maaşımın yüzde 10u kadar elden parayı verdiklerini beyan etti. Örgüte ait olan evlere çağırıldıklarını ve sınavdan bir iki gün kadar önce sınav sorularını Kuran-ı Kerimin üzerine el basarak yemin ettikten sonra sorumlu abilerinden aldıklarını itiraf ettiler. Örgüt mensubu A.B.nin ifadesinde; kendisinin Ankara Gazi Üniversitesinde çalışan araştırma görevlilerinden sorumlu olduğunu, kendisine bylock isimli programdan örgüte üye olan araştırma görevlileri ile ilgili bilgilerin geldiğini ve bu bilgileri bir üst abisine ilettiğini anlattı.

Kaynak : Sabah Gazetesi

banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı