TALEPLER HEDEFLERE UYGUN DEĞİL'

Yeni yılda asgari ücretin 2 bin TL'nin üzerinde olmaması gerektiğini söyleyen TİSK Başkanı Kudret Önen, 'Bu talepler enflasyon, işsizlik ve diğer taleplere uygun olmaz.' ded

Gündem 19.12.2018, 12:10 19.12.2018, 12:10
TALEPLER HEDEFLERE UYGUN DEĞİL'

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen, yeni yılda asgari ücretin 2 bin TL"nin üzerinde olmaması gerektiğini söyledi. Önen, "Bu tür taleplerin "Yeni Ekonomik Program" içinde yer alan enflasyon, işsizlikle mücadele ve diğer hedeflere uygun olmadığını düşünüyoruz" dedi. 

ASGARİ ÜCRET İLE GEÇİM ÜCRETİ KARIŞTIRILIYOR

"Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretle ilgili teklifimiz, hükümetin enflasyonla mücadele programına destek olacak nitelikte" diyen TİSK Başkanı Önen, asgari ücret ile geçim ücretinin farklı şeyler olduğunu, bu iki kavramın karıştırılarak kamuoyunda yanlış bir algı oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.

"TALEPLER HEDEFLERE UYGUN DEĞİL"

Asgari ücretin 2 bin liranın üzerinde olması yönündeki taleplere değinen Önen, "Bu tür taleplerin "Yeni Ekonomik Program" içinde yer alan enflasyon ve işsizlikle mücadele ile diğer hedeflere uygun olmadığını düşünüyoruz. Bu talebin gerçekleşmesi ülkemizin rekabet gücünü olumsuz etkileyeceği gibi istihdamın sürdürülebilirliği ve yeni iş alanlarının açılması açısından da destekleyici değil" ifadelerini kullandı.

"İŞVERENDEN 2019"DA İŞSİZLİK PAYI ALINMAMALI"

Önen, TİSK olarak yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası işveren payının 2019"da alınmamasını, SGK İşveren Desteği"nin yüzde 5"ten yüzde 6"ya yükseltilmesini ve bu oranın toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde yüzde 7 olarak uygulanmasını talep ettiklerini vurguladı.

Yorumlar (0)
banner51
17°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:16
Öğle 12:54
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:40