TBMM'de ilk mesai HDP'li eski vekil Tuma Çelik'in dosyası

Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu TBMM Karma Komisyonu, hakkında "nitelikli cinsel saldırı" ve "tehdit" suçlamasıyla fezleke düzenlenen ve yasama dokunulmazlığının kaldırılması istenen eski HDP'li bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in dosyasını görüşmek amacıyla, cuma günü saat 10.30'da toplanacak

Gündem 01.10.2020, 13:41
TBMM'de ilk mesai HDP'li eski vekil Tuma Çelik'in dosyası

TBMM Genel Kurulu, iki aylık aranın ardından bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanın konuşmasıyla açılacak.

Yeni yasama yılına yoğun bir gündemle başlayacak Meclis Genel Kurulu saat 14.00te özel oturumla toplanacak. TBMM Başkanı Mustafa Şentopun birleşimi açmasının ardından yapacağı sunuş konuşması sonrası Erdoğan, milletvekillerine seslenecek. Her yıl Meclis açılışında protokolün ve siyasi partilerin davetli olduğu geleneksel resepsiyon ise bu yıl salgın nedeniyle düzenlenmeyecek.

BÜTÇE MARATONU

Anayasa ve Adalet Komisyonları üyelerinden kurulu TBMM Karma Komisyonu, hakkında "nitelikli cinsel saldırı" ve "tehdit" suçlamasıyla fezleke düzenlenen ve yasama dokunulmazlığının kaldırılması istenen eski HDPli bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelikin dosyasını görüşmek amacıyla, cuma günü saat 10.30da toplanacak.


Genel Kurulda ise ilk olarak bu ay süresi dolacak Irak ve Suriye tezkeresi görüşülecek. Siyasi parti grupları ise önümüzdeki hafta salı gerçekleştirilecek. Ardından Meclisin 2021 yılı bütçe maratonu başlayacak. 17 Ekime kadar Meclise sunulması beklenen bütçe ilk olarak Plan ve Bütçe Komisyonunda ardından Genel Kurulda ele alınacak. Görüşmeler bu yıl salgın nedeniyle komisyonun toplantı salonu yerine TBMM Tören Salonunda gerçekleştirilecek.

AK PARTİLİLER TEST YAPTIRACAK

Meclisin bu yılki ana gündem maddelerinden birini seçim yasalarının ve Meclis İçtüzüğü değişikliğinin oluşturması bekleniyor. Açılış için AK Parti Grubu, partisinin tüm milletvekillerinden Kovid-19 testi yaptırmalarını istedi. Genel Kurulu izleyecek gazetecilerden de test yaptırmaları istendi. Açılışa protokol ve davetiyeli izleyiciler dışında ziyaretçi kabul edilmeyecek.

Nur Banu Aras
Yeni Şafak

Yorumlar (0)
banner51
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 21 Ekim 2020
İmsak 05:51
Güneş 07:15
Öğle 12:54
İkindi 15:52
Akşam 18:22
Yatsı 19:42