Teröristbaşı Öcalan'ın sağ kolu öldürüldü mü?

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın sağ kolu olan terör örgütü PKK'nın Başkanlık Konseyi üyelerinden Ali Haydar Kaytan'ın öldürüldüğü iddia edildi. Örgütün Kaytan'ın ölümünü gizlediği sanılıyor.

Gündem 17.09.2020, 11:56
Teröristbaşı Öcalan'ın sağ kolu öldürüldü mü?

Hürriyetten Uğur Erganın haberine göre: Terör örgütü PKKnın kurucularından Ali Haydar Kaytanın bir süredir ortalıkta görülmediği ileri sürülüyordu.

Sahadan ve bölgedeki yerel kaynaklar üzerinden gelen bilgiler doğrultusunda Kaytanın, Türkiyenin bir yıl önce Kandile düzenlediği hava harekatında öldürülmüş olma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi.

PKK SAKLIYOR

Örgütten kaçarak Türk güvenlik güçlerine teslim olan örgüt mensuplarının da bu bilgiyi teyit ettiği, ideolojik eğitim ile motivasyon uzmanı Kaytanın uzun zamandır ortalıkta görünmediğini söyledikleri belirtildi. PKKnın örgüt içinde morallerin bozulmaması için konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındığı, Kaytanın ölümünü sakladığı öne sürüldü.


Teröristbaşı Öcalan ile birlikte PKKnın altı kurucusundan biri olan Kaytan, PKK/KCK Genel Başkanlık Konseyi ile Yürütme Konseyi Üyesi olarak biliniyor. Örgütün aynı zamanda ideolojik alan sorumlusu olan Kaytan, bir dönem örgütün canlı bomba ve sözde özel kuvvetler unsurlarının eğitimini de üstlenmişti. 12 Eylül darbesinden sonra yurtdışına kaçan, 80li yıllarda Almanya ve Fransadan sığınma talebinde bulunan Kaytan, 1994 yılında Almanyada adam öldürme ve kaçırma ile terör örgütüne üye olma suçlarından yargılanarak 7 yıl hapis cezası almasına rağmen serbest bırakıldı. Almanyadan Lübnana geçen Kaytan, Öcalan ile birlikte terör örgütüne yeni kadro kazandırma eğitimlerinde de aktif rol üstlendi.
 

Yorumlar (0)
banner51
25°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 05:15
Güneş 06:41
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:16
Yatsı 20:36