Teşrik tekbirlerini unutmayın

Teşrik tekbirleri başlıyor! Kurban Bayramı Teşrik tekbirleri nasıl getirilir, nedir ve ne zaman başlar?

Gündem 29.07.2020, 22:04
Teşrik tekbirlerini unutmayın

Mübarek Kurban Bayramı’na oldukça kısa bir süre kaldı. 30 Temmuz Perşembe günü arefe, 31 Temmuz Cuma günü ise bayramın birinci günü idrak edilecek. Kurban Bayramı’nın sabahında ise farz namazları için milyonlarca Müslüman camilerin yolunu tutacak. Namaz ibadetinin yerine getirilmesinin ardından ise teşrik tekbirleri getirilecek. Hz. İbrahimin oğlu İsmaili kurban etme olayına kadar uzanan teşrik tekbiri mükellef olan her Müslüman’ın üzerine vacip oluyor. Peki, teşrik tekbirleri nasıl ve ne zaman getirilir? İşte teşrik tekbirleri Arapça ve Türkçe okunuşu
Mübarek Kurban Bayramının arefe gününü yarın yaşayacağız. 31 Temmuz Cuma günü ise Kurban Bayramını idrak edeceğiz. Bayramın birinci gününde sabah namazlarının ardından ise kurban kesme ibadeti gerçekleştirilecek. Kurban kesme ibadeti öncesinde, milyonlarca Müslüman teşrik tekbirleri getirecek. Teşrik tekbiri getirmek, her Müslümana vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilebilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri halinde ise tekbir getirilmez. Peki, Teşrik tekbirleri nasıl getirilir? Kurban Bayramında teşrik tekbiri ne zaman getirilir? Arapça ve Türkçe okunuşu

KURBAN BAYRAMINDA TEŞRİK TEKBİRLERİ NASIL VE NE ZAMAN GETİRİLİR?
Bu yıl teşrik tekbirleri 30 Temmuz Perşembe günü başlayacak ve bayramın son günü olan 3 Ağustos Pazartesi gününe kadar devam edecek.

İşte teşrik tebrikleri Arapça ve Türkçe okunuşu;

KURBAN BAYRAMI TEŞRİK TEKBİRLERİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Teşrik tekbiri, mükellef olan her Müslümanın üzerine vaciptir. Teşrik tekbiri, Arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar farz namazların akabinde okunur. Toplamda 23 vakit okunmuş olur.

Teşrik tekbirinin, sola selam verdikten hemen sonra ara vermeden, yerinden kalkmadan, mescitten çıkmadan ve dünya kelâmı konuşmadan okunması gerekir.

Teşrik tekbiri: Allâhü ekber, Allâhü ekber, lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhil-hamd"

Teşrik tekbiri anlamı: Allah en büyüktür, Allah en büyüktür. Allahtan başka ilâh yoktur. Allah en büyüktür, Allah en büyüktür. Hamd Allaha mahsustur.

Yorumlar (0)
banner51
26°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2020
İmsak 04:13
Güneş 05:56
Öğle 13:15
İkindi 17:08
Akşam 20:24
Yatsı 22:00